Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podlaskie Forum Resocjalizacji

Data publikacji 23.04.2013

Rola organizacji pozarządowych w wykonywaniu środków wychowawczych wobec nieletnich - stan i perspektywy - to główny temat Podlaskiego Forum Resocjalizacji. W czasie przedsięwzięcia przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i białostockiego Stowarzyszenia „Przyjaciele z Osiedla” zaprezentowali nowy projekt poświęcony nieletnim - pod hasłem „To Moja Decyzja”.

Dzisiaj w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku odbyło się Podlaskie Forum Resocjalizacji. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przy współpracy Zakładu Resocjalizacji Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Integracji Dzieci i Młodzieży „Przyjaciele z Osiedla” w Białymstoku. Inicjatywę Patronatem Honorowym objął Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin, Wojewoda Podlaski Maciej Żywno oraz Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Leonard Etel. Podlaskie Forum Resocjalizacji ma na celu podniesienie efektywności współpracy różnych instytucji i organizacji, a także lokalnych stowarzyszeń w obszarze pracy z nieletnimi, głównie poprzez dopełnienie dotychczasowej metodyki pracy z tą grupą. Przedstawiony na dzisiejszej konferencji nowy projekt autorstwa funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji Białymstoku i przedstawicieli białostockiego Stowarzyszenia Na Rzecz Integracji Dzieci i Młodzieży „Przyjaciele z Osiedla” – pod hasłem „To Moja Decyzja” zakłada zastosowanie elementów sprawiedliwości naprawczej w przeciwdziałaniu przestępczości nieletnich. Z jednej strony zwiększa on zaangażowanie różnych osób i instytucji w proces opieki i kontroli nad sprawcą, co przyczynić się może do dalszego niepopełniania przestępstw. Z drugiej zaś - zwiększa proces integracji społeczności lokalnej oraz brania odpowiedzialności za społeczeństwo. Takie podejście powoduje, że nieletni nie czuje się odrzucany. Negatywnej ocenie podlega sam czyn popełniony przez niego, ale nie on sam. Niezwykle istotny jest tu element nie - odrzucania sprawcy. Jest to bowiem jeden z głównych czynników powodujących, że nie będzie postępowała jego dalsza marginalizacja i demoralizacja. Projekt „To Moja Decyzja” zakłada aktywne włączenie nieletnich w proces decydowania o własnym życiu, uczenia brania odpowiedzialności za własne czyny z jednoczesnym zainteresowaniem lokalnego środowiska losem nieletniego i realną koncepcją pomocy w powrocie na właściwą drogę.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony