Podawali się za wnuczków – trafili do aresztu - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podawali się za wnuczków – trafili do aresztu

Data publikacji 25.04.2013

Policjanci z Białegostoku wspólnie z mundurowymi z Olsztyna zatrzymali na terenie Podlasia dwóch mężczyzn podejrzanych o szereg oszustw metodą „na wnuczka”. Dzisiaj wobec dwóch sprawców Prokurator Prokuratury Rejonowej w Białymstoku zastosował tymczasowy trzymiesięczny areszt.

Dzisiaj funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku doprowadzili do Prokuratury Rejonowej w Białymstoku dwóch sprawców oszustw metoda na tzw. wnuczka z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Prokurator przychylił się do wniosku mundurowych i zastosował wobec 37-letniego białostoczanina i 42-latka z województwa warmińsko-mazurskiego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Mechanizm działania sprawców zawsze był niemal identyczny. Najpierw ktoś telefonicznie kontaktował się ze starszymi ludźmi, przekonywał ich, że jest wnukiem lub krewniakiem w dramatycznej życiowej potrzebie, by następnie wyłudzić od nich oszczędności życia. Pokrzywdzeni za namową oszustów decydowali się na przelanie pieniędzy na wskazane konto bądź przekazanie ich podstawionej osobie. Były to kwoty od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ofiarami przestępców padały osoby starsze, które, by pomóc bliskim w dramatycznej sytuacji decydowały się na błyskawiczne finansowe decyzje, przekazując pieniądze zleceniodawcom. Między innymi ofiarą przestępczej działalności dwójki zatrzymanych mężczyzn stała się 86-letnia mieszkanka Białegostoku. (tu czytaj więcej) Sprawcom grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl