Wojewódzkie działania „Stop czerwone” - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wojewódzkie działania „Stop czerwone”

Data publikacji 24.10.2013

Nawet 500 złotych i 6 punktów karnych - taki mandat przewiduje taryfikator za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Popełnienie takiego wykroczenia na drodze może skończyć się także tragicznym w skutkach wypadkiem. W ramach dwudniowych działań „Stop czerwone” podlascy policjanci skontrolowali blisko 1200 kierujących. Nie obyło się także bez mandatów.

Ponad 230 policjantów pionu ruchu drogowego w miniony wtorek i 2 października prowadziło na terenie całego województwa dwudniowe działania „Stop czerwone”. To już kolejne tego typu akcje na Podlasiu. Celem takich działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez sprawdzanie, czy kierowcy stosują się do sygnalizacji świetlnej. Podczas akcji wyposażeni między innymi w kamery policjanci skontrolowali 1167 kierowców, w tym 1020 kierujących osobówkami oraz 147 kierowców ciężarówek. 785 spośród nich zostało ukaranych mandatami, z czego 167 za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. W związku z tym wykroczeniem funkcjonariusze sporządzili także na 6 kierujących wnioski do sądu o ukaranie. Ponadto prowadząc działania mundurowi zatrzymali również 7 osób, które zdecydowały się usiąść za kierownicą po alkoholu.

Niestety w czasie prowadzonych działań okazało się, że nadal wielu kierowców wciąż błędnie interpretuje nadawane przez sygnalizator - żółte światło, jako przyzwolenie do kontynuowania jazdy. A to właśnie brak odpowiedniej reakcji na ostrzegawczy charakter „żółtego światła” jest najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków związanych z niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej.

Podlascy policjanci przypominają również, że wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle niesie za sobą ogromne zagrożenie, gdyż w tym czasie mogą znajdować się tam już inne pojazdy. Niestety nie wszyscy kierowcy wiedzą, że światło czerwone to nic innego jak sygnał STOP, a zatrzymanie się przed nim jest bezwzględnym obowiązkiem.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl