Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 16.11.2013

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Białymstoku przeprowadzili w centrum miasta działania ukierunkowane na ograniczenie liczby zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są rowerzyści.

Mundurowi z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w miniony czwartek w trakcie przeprowadzonych działań ukierunkowanych na bezpieczeństwo rowerzystów sprawdzali wymagane przepisami podstawowe wyposażenie rowerów. Rozdawali ulotki promujące bezpieczeństwo rowerzystów przygotowane przez Urząd Miejski w Białymstoku a także odblaskowe gadżety, przekazane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku, które poprawią ich widoczność na drodze.

PRZYPOMINAMY!!!

Zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym, kierujący rowerem musi dostosować się do niżej wymienionych przepisów:

Art. 33. 1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

1a. Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z odpowiednio art. 33 ust. 1 lub art. 16 ust. 4 i 5.

2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu z zastrzezeniem ust. 3a;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

4. (uchylony).

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1-3 jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Pamiętaj !!!

Gdy zapada zmrok, jadąc rowerem - szczególnie poza obszarem zabudowanym stajesz się mniej widoczny dla kierujących pojazdami (dopiero z 20 - 30 metrów), zamontuj prawidłowe oświetlenie, załóż odblaski, wtedy kierujący pojazdem zauważy Cię o wiele szybciej – już nawet z 130 -150 metrów.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych!!!

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony