Ku przestrodze, by nie paść ofiarą włamywacza! - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ku przestrodze, by nie paść ofiarą włamywacza!

Data publikacji 25.02.2015

Nikt nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali! Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć własne mieszkanie:

1. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, akcji i obligacji, czy cennej biżuterii jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.

2. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domu, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.

3. Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (sprzęt TV, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością). MOŻESZ TAKŻE UDAĆ SIĘ DO NAJBLIŻSZEGO KOMISARIATU POLICJI, UMÓWIĆ SIĘ Z DZIELNICOWYM I OZNAKOWAĆ MIENIE.

4. Nie afiszuj się ze swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.

5. Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.

6. Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet, jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.

7. Nie toleruj w swym bloku (na klatce schodowej, w piwnicy lub na strychu) istnienia miejsc pijackich libacji, nierzadko skupiających podejrzanych ludzi.

8. Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

9. Opuszczając na dłużej mieszkanie (wakacje, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

10. Ubezpiecz swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia, chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

Padłeś ofiarą włamywacza - PAMIĘTAJ!

1. O ile to jeszcze możliwe nie wchodź do mieszkania/piwnicy/garażu i natychmiast powiadom Policję.

2. Informując policjantów o kradzieży z włamaniem przedstaw się, przekaż gdzie jest obiekt, do którego było włamanie (podaj dokładny adres), poinformuj gdzie będziesz czekał na mundurowych, pierwszy nie kończ rozmowy z policjantem odbierającym zgłoszenie, być może jest jeszcze coś, o co będzie cię chciał zapytać dyżurujący funkcjonariusz.

3. Jeżeli zorientujesz się będąc już w mieszkaniu/garażu/piwnicy, że był tam złodziej postaraj się niczego więcej nie dotykać i wyjdź na zewnątrz. Twoja obecność w pomieszczeniu i sprawdzanie tego, co zginęło może pozacierać ślady, jakie pozostawił na miejscu przestępca.