90-latka ofiarą oszustów - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

90-latka ofiarą oszustów

Data publikacji 30.09.2015

Mieszkankę Białegostoku odwiedzili rzekomi urzędnicy by sprawdzić liczniki wody. Kobieta wpuściła ich do domu a ci ukradli jej oszczędności.

czorajszego popołudnia do jednego z mieszkań w centrum Białegostoku zapukali kobieta i mężczyzna.  Para powiedziała 90-letniej właścicielce, że muszą sprawdzić liczniki wody w mieszkaniu. Starsza pani uwierzyła w historię stworzoną tylko po to, by ją okraść. W chwili, gdy seniorka wraz z mężczyzną poszła do łazienki by sprawdzić wodę jego towarzyszka najprawdopodobniej przeszukała mieszkanie i zabrała z szuflady komody schowane tam 10 tysięcy złotych.

Pamiętajmy opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary najczęściej starszych i mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Zawsze zaczyna się od rozmowy. Pretekstem do wejścia do domu jest z reguły oferowanie różnych produktów, czy też podszywanie się pod pracowników administracji chcących np. pobrać wymiary okien pod ich wymianę czy też, jak w tym przypadku, sprawdzić wodę. Bardzo często, gdy jedna osoba ze złodziejskiej szajki zajmuje lokatora rozmową, druga przeszukuje poszczególne pokoje by zlokalizować pieniądze, czy biżuterie. W takich właśnie przypadkach, osoby starsze tracą oszczędności niejednokrotnie nawet całego życia.

Policjanci przypominają! 

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi. Pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy do domu osób oferujących do sprzedaży produkty po okazyjnej cenie. Od każdej osoby podającej się za pracownika jakiejkolwiek instytucji mamy prawo żądać okazania dokumentów w postaci identyfikatorów, czy legitymacji. Gdy tylko spotkamy się z jakąkolwiek odmową zakończmy natychmiast rozmowę. Być może takie właśnie postępowanie uchroni nas przed podszywającym się za fachowca lub sprzedawcę złodziejem.