Śmiertelny wypadek z udziałem pieszego - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Śmiertelny wypadek z udziałem pieszego

Data publikacji 30.11.2015

Pieszy zginął pod kołami nissana na drodze Supraśl–Krynki. Mężczyzna mimo, ze poruszał po zmroku poza terenem zabudowanym, nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. Policjanci apelujemy do pieszych aby byli ostrożni i nosili odblaski.

W miniona sobotę około godziny 17.00, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku otrzymał zgłoszenie o potrąceniu pieszego w pobliżu miejscowości Sokoła, na drodze pomiędzy Supraślem a Krynkami. Na miejsce zdarzenia natychmiast pojechali mundurowi. Tam wstępnie ustalili, że 35-letni kierujący nissanem jadąc od miejscowości Krynki w stronę Supraśla, w trakcie manewru wyprzedzania innego pojazdu, potrącił pieszego idącego poboczem z jego lewej strony. Było to poza obszarem zabudowanym, w miejscu nieoświetlonym. 59-letni mężczyzna ubrany w ciemne kolory nie posiadali żadnych elementów odblaskowych. W wyniku wypadku zginął na miejscu. Kierujący nissanem był trzeźwy. Teraz białostoccy funkcjonariusze wyjaśniają szczegółowo okoliczności i przyczyny tego tragicznego zdarzenia.

Policjanci przypominają:

31 sierpnia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym dotycząca osób pieszych. We wprowadzonej zmianie ustawodawca nakłada obowiązek noszenia elementów odblaskowych (w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego) na wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym chyba, że idą po chodniku. Warto pamiętać, że pieszy, który porusza się po nieoświetlonej drodze bez odblasków jest praktycznie niewidoczny dla kierowcy. Kierujący w takiej sytuacji jest w stanie zauważyć osobę pieszą dopiero z odległości około 40 metrów, a to powoduje, że ma bardzo mało czasu na właściwą reakcję. Natomiast, jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, kierowca widzi go z odległości nawet 150 metrów. Ten dodatkowy odcinek drogi pozwala kierującemu na bezpieczne ominięcie pieszego i uniknięcie potrącenia. Dlatego nie traktujmy powyższego obowiązku tylko jako kolejnego przepisu, do którego należy się stosować, ale jako sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa na drodze.

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego mundurowi zwracają się do pieszych z apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad: 

• żeby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi, 

• przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię, 

• należy zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie.

Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności i stosowaniu się do obowiązujących przepisów. Kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do poważnych i niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale i życie.