Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na drodze

Data publikacji 01.06.2016

Wczoraj na terenie powiatu białostockiego doszło do dwóch wypadków drogowych z udziałem dzieci. Na szczęście ich życiu nic nie zagraża. Policjanci apelują zarówno do kierowców, rodziców oraz samych najmłodszych o rozwagę i ostrożność!

Wczoraj doszło do dwóch wypadków drogowych, w których poszkodowanymi były dzieci. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w Białymstoku tuż przed godziną 16.00. Wtedy to 50-letnia kobieta cofając na chodniku najechała na stopę stojącego za jej autem 7-latka. Chłopiec z urazem stopy trafił do szpitala. Do drugiego potrącenia doszło tuż po godzinie 18.00 w gminie Juchnowiec Kościelny. Tam 55-letni mężczyzna potracił 10-latka, który najprawdopodobniej wybiegł z pobliskiej posesji na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód. Na skutek wypadku chłopiec ze złamaną nogą również został przewieziony do szpitala.

Policjanci przypominają i ostrzegają!

Najwięcej dzieci zostaje poszkodowanych w wypadkach w miesiącach letnich. Jest to grupa w przedziale wiekowym do 7 do 14 lat. Na ogół te osoby aktywniej uczestniczą w ruchu drogowym. Częściej niż młodsze dzieci poruszają się po drogach samodzielnie, zarówno jako piesi, jak i kierujący rowerami, czy motorowerami. Uczestniczą również w wypadkach jako pasażerowie samochodów. Dlatego Policja właśnie tę grupę uczestników ruchu drogowego obejmuje intensywnymi działaniami edukacyjnymi, zwłaszcza w okresie przedwakacyjnym i w czasie wakacji (spotkania na koloniach, półkoloniach i obozach).

Podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

  • Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny wysokości do 5 tys. zł.
  • Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych.
  • Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
  • Przypominamy, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
  • Warto wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów. Podczas tych przechadzek rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
  • Najczęściej do wypadków drogowych z udziałem dzieci dochodzi w pobliżu miejsca zamieszkania. Kiedy dzieci rozpoznają okolicę, budynki, znajome twarze stają się mniej ostrożne i tym bardziej narażone na niebezpieczeństwo. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na to, by osobiście czuwać nad bezpieczeństwem dziecka przez cały czas, pomyślmy o tym, by zapewnić mu opiekę sąsiadów, czy kogoś z rodziny. Jeżeli mimo wszystko dziecko samo musi wrócić ze szkoły do domu zadbajmy o to, by ktoś z dorosłych oczekiwał na nie w pobliżu miejsca zamieszkania przed ostatnią ruchliwą ulicą.
  • Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
  • Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.
Powrót na górę strony