Zatrzymani w związku z oszustwami „na wnuczka” - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani w związku z oszustwami „na wnuczka”

Data publikacji 24.06.2016

Policjanci z Białegostoku zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o udział w oszustwach metodą na tzw. wnuczka. 40-latkwoie to mieszkańcy Zielonej Góry i Koszalina. Pierwszy usłyszał już 7 zarzutów i decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Natomiast drugi usłyszy je dzisiaj. Dalej podejrzani za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku przy wsparciu mundurowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz funkcjonariuszy z Zielonej Góry i Koszalina zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o udział w oszustwach metodą na tzw. wnuczka. Pierwszy wpadł 40-letni mieszkaniec Koszalina. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że jego rola w tym procederze sprowadzała się do odbierania pieniędzy od  swojego kolegi i przekazywania ich dalej innym osobom związanym z tymi przestępstwami. Natomiast drugi 40-latek zatrzymany w Zielonej Górze najprawdopodobniej zajmował się odbieraniem gotówki od oszukanych seniorów. Jak wskazują dotychczasowe policyjne informacje mężczyźni działali w oparciu o schemat oszustwa na tzw. funkcjonariusza CBŚ lub policjanta. Najpierw do ofiary dzwoniła kobieta podająca się za kuzynkę, a następnie rzekomy funkcjonariusz CBŚ lub Policji. Fałszywi mundurowi prosili o pomoc w zatrzymaniu sprawców oszustwa, próbując wyłudzić w ten sposób pieniądze. W trzech przypadkach seniorzy nie dali się nabrać na przedstawianą przez sprawców historię. Jednak w czterech kolejnych ofiary straciły swoje oszczędności. W sumie było to ponad 80 tysięcy złotych. Pierwszy z mężczyzn usłyszał już 7 zarzutów i decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Natomiast drugi usłyszy je dzisiaj. Dalej postępowaniem 40-latków zajmie się sąd.

Policjanci przypominają! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, by w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której gotówka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY też nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.