Radio spłoszyło oszustów - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Radio spłoszyło oszustów

Data publikacji 25.07.2016

Szybki sygnał o przestępczych działaniach od niedoszłych ofiar oszustów trafił do białostockich policjantów. Stąd, równie szybko dotarł do mieszkańców Białegostoku i okolic za sprawą białostockich stacji radiowych, które wsparły policjantów błyskawicznie przekazując na antenie tysiącom radiosłuchaczy ostrzeżenia o próbach wyłudzeń podejmowanych w tym czasie przez oszustów. Najprawdopodobniej to zniechęciło sprawców do dalszych prób i pozwoliło uchronić oszczędności nieświadomych zagrożenia starszych osób.

W miniony piątek około godziny 11:00, w krótkich odstępach czasu białostoccy policjanci otrzymali 2 sygnały o oszustach, którzy chwilę wcześniej próbowali wyłudzić oszczędności od dwóch starszych mieszkanek miasta. W obydwu przypadkach sprawcy (w pierwszym - mężczyzna, zaś w drugim zaś kobieta) telefonowali do 76-letnich białostoczanek. W pierwszym przypadku męski głos w słuchawce próbował, podając się za policjanta, przekonać swoją rozmówczynię, że jej syn spowodował poważny wypadek drogowy i potrzebnych jest 76 tysięcy złotych by nie trafił za to do aresztu. W drugim przypadku do innej 76-latki zadzwoniła kobieta. Ta, z kolei próbowała przekonać swoją rozmówczynię, że jest jej córką, która uczestniczyła w wypadku. Tu również były potrzebne pieniądze. Jednak w obydwu sytuacjach niedoszłe ofiary nie dały się zwieść, a o próbach wyłudzenia natychmiast poinformowały białostockich policjantów.

Dotychczasowe policyjne doświadczenia wskazywały, że oszuści, którzy cyklicznie koncentrują swoje działania na określonym terenie w krótkim czasie dzwonią do kilkunastu, a bywa, że i kilkudziesięciu starszych osób próbując wyłudzić ich oszczędności. Podają się wówczas za wnuczka, członka rodziny w trudnej życiowej sytuacji lub nawet za policjanta albo prokuratora ścigającego oszustów.

Tym razem szybki sygnał od obydwu niedoszłych ofiar został przez policjantów natychmiast skierowany do białostockich stacji radiowych, które równie szybko na antenie ostrzegły mieszkańców o aktualnie działających przestępcach. Najprawdopodobniej błyskawicznie rozpowszechniane ostrzeżenia dotarły również do sprawców, którzy zaniechali wówczas dalszych prób oszustw. Po radiowej emisji ostrzeżeń białostoccy policjanci nie odnotowali już w tym dniu kolejnych zgłoszeń o oszustach. Ta szybka i owocna współpraca Policji z białostockimi stacjami radiowymi w tym dniu prawdopodobnie pozwoliła uchronić oszczędności niejednego ze starszych mieszkańców Białegostoku i okolic.

Teraz nad sprawą piątkowych usiłowań oszustw intensywnie pracują funkcjonariusze z Komisariatów Policji I i II w Białymstoku.

Policjanci apelują!

Bądźmy czujni i ostrożni! Nie dajmy się oszukać, sprawcom czyhającym na oszczędności nasze i naszych najbliższych. Uświadamiajmy rodzinę, znajomych i sąsiadów jak działają, nie ulegajmy ich namowom i wywieranej presji. Gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustami możliwie najszybciej powiadommy o tym Policję!