Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – cztery tygodnie funkcjonowania programu w powiecie białostockim

Data publikacji 01.08.2016

Program „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce” pilotażowo ruszył 1 lipca. To innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, w wersji pilotażowej przez lipiec i sierpień będzie funkcjonowało na terenie garnizonu stołecznego Warszawy, Podlasia i Pomorza. Później swoim zasięgiem obejmie również cały kraj. „Mapa” jest dostępna na stronie internetowej każdej jednostki Policji, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – cztery tygodnie funkcjonowania programu w powiecie białostockim

 Program „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce”  pilotażowo ruszył 1 lipca. To innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, w wersji pilotażowej przez lipiec i sierpień będzie funkcjonowało na terenie garnizonu stołecznego Warszawy, Podlasia i Pomorza. Później swoim zasięgiem obejmie również cały kraj. „Mapa” jest dostępna na stronie internetowej każdej jednostki Policji, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach:

·           w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych;

·           drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;

·           trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Na mapie znalazły się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Warto podkreślić, że także Ty, możesz mieć możliwość aktualizacji informacji na mapie.

Za pomocą interaktywnej strony każdy może zaznaczyć informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Wystarczy kliknąć. Każde zaznaczone zagrożenie następnie jest weryfikowane przez Policję. W ciągu pięciu dni mundurowi musza j daną informację naniesioną na „Mapie…” zweryfikować i potwierdzić lub nie. W przypadku potwierdzenia policjanci natychmiast przystopują do działania, by takie zagrożenie jak najszybciej zneutralizować. Gdy zagrożenie widnieje na „Mapie…” jako potwierdzone nie ma potrzeby klikać kolejny raz i zaznaczać ponownie. Już jedna informacja obliguje Policje do działania i neutralizacji tego zagrożenia. 

W ciągu niespełna 4 tygodni funkcjonowania programu w powiecie białostockim naniesiono na „Mapę…” ponad 515 zagrożeń. Obecnie w weryfikacji przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku jest 55 zagrożeń. Od początku działania programu mundurowi z Białegostoku  potwierdzili 179 zgłoszonych zagrożeń, które obecnie są neutralizowane przez policjantów. Natomiast nie potwierdzili 271 informacje. Zgłoszenia naniesione na „Mapę…” dotyczą w znacznej mierze zagadnień związanych z ruchem drogowym, np. przekraczania prędkości, nieprawidłowego parkowania oraz niewłaściwej infrastruktury drogowej. Gros zgłoszeń dotyczy również spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Jednak oprócz tych wymienionych są również zgłoszenia dotyczące żebractwa, znęcania się nad zwierzętami czy dzikich kąpielisk.

Powrót na górę strony