Sprawcy oszustw zatrzymani – pieniądze odzyskane - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy oszustw zatrzymani – pieniądze odzyskane

Data publikacji 26.09.2016

Białostoccy policjanci zatrzymali dwoje mieszkańców Łodzi. 29-letnia kobieta i jej 25-letni towarzysz podejrzani są o oszustwa metodą na tzw. policjanta. Para próbowała oszukać aż 19 seniorów. Niestety w trzech przypadkach im się to udało. Łącznie starsi ludzie stracili blisko 70 tysięcy złotych. Na szczęście mundurowi odzyskali prawie wszystkie pieniądze. Ooje zatrzymani usłyszeli już zarzuty, a sąd zadecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące.

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu białostockiej komendy miejskiej w pociągu relacji Białystok-Warszawa zatrzymali dwie osoby podejrzane o udział w oszustwach metodą na tzw. policjanta. Przy 29-letniej kobiecie i jej 25-letnim partnerze funkcjonariusze odnaleźli blisko 70 tysięcy złotych. Najprawdopodobniej były to pieniądze, które w ciągu kilku poprzednich dni oboje wyłudzili od trojga białostockich seniorów. Pierwsze fala telefonów do starszych ludzi na terenie Białegostoku miała miejsce w ubiegły wtorek. Wtedy to policjanci otrzymali od mieszkańców sygnały o 5 takich usiłowaniach. Na szczęście żadna ze starszych osób nie dala im się wówczas nabrać. Jednak następnego dnia oszuści znów zaatakowali. Tym razem dzwonili 7 razy. Niestety dwie osoby uwierzyły w ich opowiadania. Jedna z seniorek przekazała im wówczas 18 tysięcy, a druga blisko 11 tysięcy złotych. Mimo tego oszuści nie rezygnowali i we czwartek uderzyli ponownie. Tym razem ich łupem padło 40 tys. zł przekazanych przez starszą osobę z Białegostoku. Schemat działania pary był następujący. Najpierw na telefon stacjonarny starszego pana lub pani dzwonił któryś z oszustów podając się za członka rodziny. Następnie był kolejny telefon. Tym razem oszust przedstawiał się jako funkcjonariusz CBŚ. Mówił, że pracuje nad sprawą oszustw. Pod pozorem uzyskania pomocy w akcji policyjnej mającej na celu zatrzymanie przestępców okradających lokaty i konta bankowe nakłaniał swoje potencjalne ofiary do pobrania pieniędzy z banku i ich przekazania. Rola pary z całym procederze polegała na odbieraniu pieniędzy do seniorów. Wnikliwe ustalenia pracujących nad tymi sprawami funkcjonariuszy doprowadziły ich do sprawców. W miniony czwartek 29-latka i jej o 4 lata młodszy kompan – mieszkańcy Łodzi - razem z pieniędzmi zostali zatrzymani przez policjantów w pociągu zmierzającym w kierunku Warszawy. Obydwoje zostali doprowadzeni do prokuratury. Usłyszeli w sumie po 19 zarzutów oszustw – zarówno usiłowań jak i dokonań takich przestępstw. Oboje zostali już decyzją sądu tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

W tym roku na terenie województwa podlaskiego policjanci odnotowali 127 przypadków usiłowań oszustw tego typu metodą. Niestety w 19 przypadkach sprawcom udało się nabrać seniorów, którzy stracili ogółem przeszło 563.414 zł. W wyniku działań podjętych przez podlaskich policjantów w tym roku zatrzymanych zostało już 19 osób podejrzanych o takie oszustwa, które usłyszały łącznie 179 zarzutów. Dodatkowo 4 osobom przedstawione zostały zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. 14 spośród podejrzanych zostało też tymczasowo aresztowanych, a policjanci odzyskali blisko 84 tys. zł pochodzących z przestępstwa.