„Nie bądźmy obojętni - Zimowy ratownik” - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Nie bądźmy obojętni - Zimowy ratownik”

Data publikacji 30.11.2016

W związku z rozpoczynającym się sezonem zimowym, a co za tym idzie zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego spowodowanym niskimi temperaturami wzorem lat ubiegłych policjanci rozpoczęli działania „Nie bądźmy obojętni - Zimowy ratownik”. Jest to okres najtrudniejszy dla osób bezdomnych, samotnych, niezaradnych życiowo, w podeszłym wieku oraz nadużywających alkoholu, bo to szczególnie te osoby są narażone na wychłodzenie organizmu. Jeśli wiemy coś na temat osób zagrożonych natychmiast zgłośmy ten fakt Policji. Miejsca przebywania osób narażonych na wychłodzenie można tez zaznaczać na aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy sygnał może uratować czyjeś zdrowie lub życie.

Okres jesienno – zimowy to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, niezaradnych życiowo, w podeszłym wieku oraz nadużywających alkoholu. Gdy temperatura spada poniżej zera to właśnie te osoby są wtedy najbardziej narażone na śmiertelnie niebezpieczne dla życia wychłodzenie organizmu. W ramach działań „Nie bądźmy obojętni” policjanci wraz z innymi służbami odwiedzają i kontrolują miejsca, gdzie przebywać mogą osoby zagrożone zamarznięciem. W związku z tym policjanci apelują „NIE BADŹMY OBOJĘTNI”. W przypadku zauważenia osób narażonych na wychłodzenie, jak najszybciej zgłośmy ten fakt Policji pod numerem telefonu 997 lub 112. Pamiętajmy, że do zgłoszenia takiego zagrożenia posłużyć może również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - aplikacja stworzona z myślą o poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Za jej pomocą, oprócz wskazywania miejsc przebywania osób narażonych na zamarznięcie, można też przekazywać informacje o zagrożeniach, jakie występują w naszej okolicy, np.: przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, czy miejsca grupowania się małoletnich. Zgłoszenia takiego można dokonać za pośrednictwem np. stron internetowych podlaskich jednostek Policji klikając  w przycisk „Mapa zagrożeń bezpieczeństwa”.

Chcesz wiedzieć czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Reaguj na zagrożenia! Każdy Twój  sygnał może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie!