Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Białostoccy policjanci ostrzegają - uważajmy na nakładki w bankomatach, kopiują one karty i pin

Data publikacji 05.12.2016

Białostoccy policjanci przestrzegają przed oszustami kopiującymi karty bankomatowe i piny. Wszystko za sprawą skimmerów - czyli nakładek montowanych przez złodziei w bankomatach. Taką nakładkę wykryto w Białymstoku w miniony piątek. Urządzenie znajdowało się w jednym z bankomatów, na ulicy Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Specjalna nakładka kopiująca karty i piny została zamontowana na jednym z bankomatów znajdujących się w okolicy ulicy Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego. Policjanci zabezpieczyli urządzenie i prowadzą w tej sprawie czynności.

Funkcjonariusze ostrzegają przed oszustami i radzą, by przed wybraniem gotówki dobrze przyjrzeć się maszynie i po wybraniu, dokładnie sprawdzić wszystkie transakcje. „Skimmery", czyli nakładki na bankomaty, które skanują dane zapisane na naszej karcie oraz podglądają nasz PIN - to najczęstsza metoda używana przez złodziei. Zwykle orientujemy się, że padliśmy ich ofiarami, kiedy z naszego konta znikają pieniądze wypłacane przez kogoś w kraju lub za granicą. Ale jest też inna metoda. Za pomocą krzemowej płytki umieszczonej wewnątrz bankomatu, a dokładnie czytnika, do którego wkładamy kartę, złodzieje ściągają nasze dane. Płytka nie wystaje na zewnątrz, więc trudno ją dostrzec. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy podejrzeń związanych z tego typu sytuacją należy natychmiast powiadomić Policję, a także swój bank z jednoczesnym zastrzeżeniem karty.

Jak się chronić?

·   Należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jak wygląda bankomat.  Elementy, które mogą nas zaniepokoić to np. wystająca klawiatura, inny kolor miejsca gdzie się wkłada i wyjmuje kartę.

·   Powinniśmy również obserwować otoczenie bankomatu. Jeśli zauważymy osobę montującą coś przy bankomacie i będziemy mieli wątpliwość, czy jest ona pracownikiem banku, powinniśmy powiadomić o tym bank.

·   Zawsze powinniśmy zasłaniać ręką panel podczas wpisywania  oraz zlikwidować opłaty zagraniczne, jeśli nie jesteśmy za granicą, ustawić małe limity wypłat i pobierać z banku informację o każdej wypłacie.

Musimy być świadomi zagrożenia i nabrać pewnej nieufności do urządzenia, jakim jest bankomat. W obecnej sytuacji najczęściej bezrefleksyjnie obdarzamy bankomat całkowitym zaufaniem, podczas gdy przecież może on służyć przestępcom. Zanim dokonamy transakcji w bankomacie, należy każdorazowo sprawdzić, czy:

·   czytnik kart nie wygląda podejrzanie;

·   klawiatura bankomatu jest równa lub lekko obniżona w stosunku do poziomu obudowy;

·   czy do bankomatu nie są przymocowane podejrzane urządzenia - odstające elementy.

Pamiętajmy również, aby na bieżąco sprawdzać saldo naszego rachunku oraz wyciągi z kart i kont.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji –www.podlaska.policja.gov.pl

 

Powrót na górę strony