Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenie pieszego. Białostoccy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę

Data publikacji 20.01.2017

Kierujący bmw potrącił mężczyznę na przejściu dla pieszych na ulicy Branickiego w Białymstoku. Na skutek zdarzenia poszkodowany trafił do szpitala. Kierowca za swoje postępowanie odpowie teraz przed sądem. Mundurowi przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności zarówno przez kierujących jak i pieszych.

Wczoraj w godzinach porannych kierujący bmw 27-latek jadąc lewym pasem ulicy Branickiego potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych 21-letniego mężczyznę. Sprawca nie zatrzymał się przed „zebrą” omijając mercedesa, który zatrzymał się na prawym pasie jezdni przed przejściem dla pieszych, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu. W wyniku zdarzenia poszkodowany z licznymi obrażeniami trafił do szpitala w Białymstoku. 27-latkowi zostało zatrzymane prawo jazdy. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do poważnych i niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale i życie.

Pamiętajmy!

Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego tak samo jak kierowca, musi być skoncentrowany i dla własnego bezpieczeństwa stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nieprzestrzeganie lub lekceważenie przepisów ruchu drogowego, brak wyobraźni zarówno u pieszych, jak i kierowców czy brawura - to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci apelują do pieszych o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

-  żeby widzieć nadjeżdżający z przeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi;

-  przez jezdnię przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem, zachowujemy szczególną ostrożność i nigdy też nie wybiegamy gwałtownie na jezdnię;

-  należy zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory odzieży powodują, że kierowca widzi pieszego dopiero w ostatnim momencie.

Nie tylko piesi powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa. To samo dotyczy kierowców, którzy w tym trudnym okresie powinni również zachować maksimum ostrożności:

-  zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych w momencie, kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia;

-  nie wyprzedzać i nie omijać innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia;

-  nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej;

-  jeździć z dozwoloną i dostosowaną do warunków drogowych prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.