Policjanci apelują o ostrożną jazdę - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci apelują o ostrożną jazdę

Data publikacji 09.02.2017

Mokry śnieg w połączeniu z nieostrożną jazdą stwarza poważne zagrożenie kolizji i wypadków. Mundurowi apelują więc o ostrożną jazdę! Mimo trudnych warunków na białostockich drogach w ostatnich dniach nie odnotowano poważniejszych wypadków. Policja apeluje do kierowców o ostrożność. W wielu miejscach pod śniegiem kryje się warstwa lodu i łatwo (szczególnie przy hamowaniu) wpaść w poślizg.

Jest ślisko i niebezpiecznie, na drogach zalega spora warstwa śniegu i błota pośniegowego. Dlatego policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Kierującym przypominamy o panujących na zewnątrz trudnych warunkach drogowych. Podczas każdej jazdy pamiętajmy, że jakiekolwiek manewry związane ze zmianą prędkości i kierunku jazdy na śliskiej nawierzchni wymagają znacznie więcej czasu i umiejętności. Poruszajmy się więc wolniej i dostosujmy jazdę do warunków drogowych. Utrzymujmy bezpieczną odległość między jadącymi pojazdami i pamiętajmy, że droga hamowania przy śliskiej nawierzchni i padającym deszczu lub śniegu jest wydłużona.

Białostocka Policja apeluje by:

- jeździć wolniej, na śliskiej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża, nawet gdy jest ono wspomagane przez systemy pojazdu;

- zachowywać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu;

- pamiętać o wymianie letnich opon na zimowe, znacznie poprawi to bezpieczeństwo i komfort jazdy;

- przed rozpoczęciem jazdy  każdorazowo oczyścić szyby oraz światła - czyste szyby to lepiej widoczna droga a co za tym idzie większa szansa wcześniejszego dostrzeżenia zbliżającego się niebezpieczeństwa;

- korzystać z zimowych płynów do spryskiwaczy, pamiętając jednocześnie o ich sprawności.

Policjanci proszą także o zgłaszanie wszelkiego rodzaju utrudnień występujących na drogach. Jeżeli doszło do kolizji drogowej – w przypadku małych uszkodzeń zjedźmy na bok, udrożnijmy przejazd innym uczestnikom ruchu. Pojazdy blokujące przejazd w trudnych warunkach atmosferycznych stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa dla pozostałych uczestników ruchu i w skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do karambolu.

Apelujemy także do pieszych o zwracanie baczniejszej uwagi na poruszające się pojazdy i dalekowzroczność w swoim zachowaniu. Kierujący ma obowiązek ustąpić pieszemu pierwszeństwa na pasach, lecz pamiętajmy, że na śliskiej jezdni pojazd nie od razu się zatrzyma! Czasami nagłe wtargnięcie na przejście, nawet przy zachowaniu maksymalnej ostrożności przez kierującego, może się skończyć źle dla pieszego, gdy pojazd nie będzie w stanie odpowiednio wcześniej się zatrzymać na oblodzonej drodze.

Pamiętajmy - nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności.