Uwaga na złodziei ! - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na złodziei !

Data publikacji 24.02.2017

Policja ostrzega i apeluje nie dajmy się okraść pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od nas samych. Nieuwaga , roztargnienie, nie pilnowanie swoich rzeczy osobistych to główne przyczyny kradzieży. Białostocka policja w ostatnim okresie otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących kradzieży kieszonkowych. Nieustaleni sprawcy kradli portfele z zawartością dokumentów, a także pieniędzy. Policja ostrzega przed złodziejami.

Zabiegani, zamyśleni, rozkojarzeni stoimy na przystanku w oczekiwaniu na nasz autobus lub jedziemy w zatłoczonym pojeździe wpatrzeni w okno. Takie codzienne sytuacje, to doskonała okazja dla złodziei. Przestępcy w skupieniu, niepostrzeżenie, wykorzystują naszą nieuwagę bogacąc się kosztem naszych portfeli, torebek, teczek. Trudno jest ich rozpoznać w tłumie, wygląd zewnętrzny o niczym nie świadczy, przestępca nie musi mieć charakterystycznego wyglądu, wręcz przeciwnie – zazwyczaj sprawcy doskonale potrafią wtopić się w tłum. Kieszonkowcem może być młody, dobrze ubrany mężczyzna, kilkunastoletni chłopiec, ładna, elegancka kobieta, a nawet niepozorny starszy pan. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy np.: przy wsiadaniu do autobusu. Wszystko po to, aby nie wzbudzając podejrzeń znaleźć się jak najbliżej swojej ofiary, wykorzystując każdy błąd i moment nieuwagi, działając szybko.

Wielu tych kradzieży można uniknąć jeżeli zachowamy czujność i wykażemy się rozwagą, nie przypadkowo ofiarami kieszonkowców stają się osoby, które często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nie pokazujmy w miejscu publicznym większej ilości gotówki, pieniądze starajmy się przechowywać w kilku miejscach  niekoniecznie w portfelu.

Zbliżający się okres wiosenny to także okres, w którym złodziei upatrują sobie za cel nasze rowery. Dlatego apelujemy do Państwa o staranne zabezpieczenie posiadanych rowerów! Wiele kradzionych jest bez trudu, bo w ogóle nie są zabezpieczone. Jednocześnie przypominamy, że dobrym sposobem na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą są najprostsze metody, jak np. przemalowanie fragmentu ramy. Jeśli rower nie posiada numerów fabrycznych, można nanieść w warsztacie mechanicznym swój numer PESEL albo zaopatrzyć rower w „tajnopis” - specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych. Warto wyposażyć też jednoślad w solidny łańcuch i kłódkę, aby przypinać go do trwałego elementu, np. budynku, znaku drogowego, parkometru, balustrady.

Dlatego apelujemy do Państwa o ostrożność. Niech każda obca i dziwnie zachowująca się osoba, która wyczekuje na klatce schodowej, kręci się bez celu przy drzwiach mieszkań i piwnic, wzbudzi Waszą czujność. Wszelkie niepokojące sygnały prosimy niezwłocznie przekazywać oficerowi dyżurnemu, numery alarmowe – 997 oraz 112.