Działania „Bezpieczny pieszy” na drogach powiatu białostockiego - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działania „Bezpieczny pieszy” na drogach powiatu białostockiego

Data publikacji 15.03.2017

Białostoccy policjanci kontynuują działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Głównym celem tego typu policyjnych akcji jest ograniczenie liczby wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi sprawdzają, w jaki sposób piesi poruszają się po drogach oraz jak zachowują się kierowcy w pobliżu przejść dla pieszych.

W ostatnich dniach na terenie Białegostoku doszło do kilku potrąceń pieszych. Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa tej szczególnej grupie - białostoccy policjanci wczoraj (od wczesnych godzin porannych) prowadzili działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu. Blisko 40 funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku wzięło udział w akcji, która swoim zasięgiem objęła cały powiat białostocki. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na niezgodne z prawem zachowania pieszych oraz sprawdzali, jak zachowują się kierowcy w pobliżu przejść dla pieszych. Największą ilość wykroczeń popełnili piesi, a najczęstszym ich przewinieniem było przechodzenie w miejscu niedozwolonym. W przypadku kierowców, było to - nieprawidłowe pokonywanie przejścia. W trakcie działań policjanci około godziny 21.00 zatrzymali do kontroli 21-letniego obywatela Ukrainy. Jak wykazał pomiar prędkości mężczyzna volkswagenem jechał ulicą Zabłudowską 107 km/h, tym samym przekraczając dozwoloną w tym miejscu prędkość o 57 km/h. Za popełnione wykroczenie młody mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 400 zł, zostało mu także zabrane prawo jazdy.

Policjanci przypominają - podstawą bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jest przechodzenie przez jezdnię według trzech podstawowych zasad: zatrzymania się przed jezdnią, upewnienia się, co do możliwości bezpiecznego wejścia na jezdnię i dopiero po wykonaniu tych czynności – przechodzenie przez jezdnię. Apelując o ostrożność i rozwagę wobec pieszych - mundurowi zwracają się także do kierowców, by Ci pamiętali, że wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejściach dla pieszych, czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu - może zakończyć się poważnym w skutkach wypadkiem drogowym.  Funkcjonariusze  zwracają przy tym uwagę na zasadę dotyczącą tzw. zielonej strzałki, która pozwala na wjazd za sygnalizator przy nadawanym sygnale czerwonym. Warunek jest taki, że należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym uczestnikom ruchu. W szczególności chodzi o pieszych, dla których w tym momencie nadawany jest sygnał zielony oraz o pojazdy poruszające się po prostopadłej drodze, również zgodnie z zielonym sygnałem. Zielona strzałka nie jest bowiem zielonym światłem! Obowiązkiem kierującego pojazdem, gdy nadawana jest zielona strzałka, jest zatrzymanie się przed sygnalizatorem. Przepis ten wynika z dużego prawdopodobieństwa, że na przejściu dla pieszych (za sygnalizatorem) znajdują się osoby przechodzące przez jezdnię. Zatrzymanie się konieczne jest również dlatego, że osoby te mogą być zasłonięte przez inne pojazdy np. te - stojące obok, na pasie ruchu na wprost lub w lewo.