ZATRZYMANI ZA OSZUSTWA „NA POLICJANTA” - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

ZATRZYMANI ZA OSZUSTWA „NA POLICJANTA”

Data publikacji 27.06.2017

Białostoccy policjanci zatrzymali trzech mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, którzy są podejrzani o oszustwa metodą „na policjanta”. Mężczyźni podając się za funkcjonariuszy Policji dzwonili do starszych osób i pod pretekstem walki z przestępcami dokonującymi włamań na ich konta bankowe wyłudzili od pokrzywdzonych blisko ćwierć miliona złotych. Wobec 26 i 42-latka zastosowano dozór, natomiast 54-latek decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Może im grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku zatrzymali w miniony weekend trzech mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. 26, 42 i 54-latkowie podejrzani są o dokonanie oszustw metodą „na policjanta”. Według ustaleń mundurowych, mężczyźni dzwonili do osób starszych i podając się za „policjantów” twierdzili, że konta bankowe rozmówców są zagrożone przez hakerów i mogą oni stracić wszystkie oszczędności. Rzekomi policjanci zapewniali pokrzywdzonych, że w momencie przelania przez nich środków finansowych na nowo założone konta bankowe, seniorzy zapobiegną utracie swoich pieniędzy.  Przestępcy nakłaniali również rozmówców do przekazywania im danych, które są niezbędne do przeprowadzania wszelkich operacji bankowych. Zatrzymani usłyszeli już zarzut oszustwa, za który grozi im kara do 8 lat więzienia. Decyzją prokuratora wobec 26 i 42-latków zastosowany został dozór, natomiast 54-latek decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu. Sprawa jest rozwojowa i białostoccy policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Policjanci apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Nie przekazujmy pod żadnym pozorem danych do kont bankowych, a także pieniędzy osobom obcym.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer 997.