Jesienią szczególnie uważajmy na drodze! - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jesienią szczególnie uważajmy na drodze!

Data publikacji 04.10.2019

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. W tym czasie warunki na drodze robią się bardzo zmienne i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych, którzy stają się mniej widoczni na drodze. Szybko zapadający zmrok, opady deszczu, śliska nawierzchnia, to czynniki negatywnie wpływające na bezpieczeństwo. Dlatego policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok, ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć, a w skrajnych przypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. W okresie jesiennym jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Poniżej kilka rad o których powinien pamiętać każdy uczestnik ruchu drogowego:

- podczas deszczu wydłuża się droga hamowania – pamiętajmy, aby podczas konieczności gwałtownego zatrzymania pojazdu, nie najechać na samochód jadący przed nami;

- mgła zmniejsza widoczność – pamiętajmy, aby nie podejmować bez zastanowienia niebezpiecznych manewrów drogowych. Dla bezpiecznego podróżowania, należy zachować większą odległość pomiędzy pojazdami;

- należy sprawdzać stan oświetlenia pojazdu, którym wyjeżdżamy;

- zaparowane szyby, brudne reflektory, źle ustawione lusterka też mogą przyczynić się do wystąpienia zdarzenia drogowego;

- pamiętajmy o pieszych, którzy często przed zapadającym zmrokiem, w ciemnych ubraniach, stają się dla kierowców „niewidoczni” na drogach, poboczach czy przejściach dla pieszych.

- pamiętajmy też o wzajemnym zrozumieniu i kulturze prowadzenia pojazdu. Nie jesteśmy sami na drodze. Nie bądźmy „agresywni” i ułatwiajmy innym poruszanie się po miejskich ulicach.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Apelujemy również do pieszych o to, aby „stali się widoczni” na drodze. Piesi często sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód, lub światła tego samochodu, to i oni są widziani przez jego kierowcę. Nic bardziej mylnego! Widzieć, to nie to samo co być widocznym, dlatego używajmy wszelkiego rodzaju elementów odblaskowych, latarek i innych przedmiotów dających jasne światło – aby być widocznym!