UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW WYŁUDZAJĄCYCH KODY BLIK - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW WYŁUDZAJĄCYCH KODY BLIK

Data publikacji 14.05.2020

Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). Oszuści podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracają się z pilną prośbą o pożyczkę. Tylko wczoraj, tym sposobem okradli dwa konta. Przypominamy, by nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

Wczoraj, ofiarami takiego ataku padła 43-letnia białostoczanka i 20-letnia mieszkanka gminy Dobrzyniewo Duże. Kobiety otrzymały wiadomości z prośbą o pożyczkę pieniądze za pośrednictwem Messenger’a od swoich znajomych. Przekonane, że rozmawiają z dobrze znanymi im osobami, zareagowały na prośbę i przekazały kody BLIK, które miały posłużyć do wypłaty pożyczonych pieniędzy. W jednym przypadku zostało natychmiast wypłacone 1000 złotych, a w drugim 2000 złotych. Pieniądze nie trafiły jednak do znajomych, a do przestępców, którzy podstępem uzyskali dostęp do konta Facebook.


Na czym polega oszustwo metodą na BLIK?

Polega ono na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety, w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć. Przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny.

Jak się uchronić przed takim atakiem?

Skontaktuj się ze swoim znajomym (najlepiej telefonicznie lub osobiście) od którego dostałeś wiadomość z prośbą o pożyczkę, zweryfikuj tą prośbę.

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w serwisie Facebook

Opcja ta będzie wymagała od Ciebie podania dodatkowego hasła SMS podczas logowania, ale nie pozwoli na przejęcie Twojego konta.

Zwróć uwagę na adres strony, na której się logujesz

Swoje dane logowania do Facebooka wprowadzaj tylko na stronie facebook.com. jest to jedyna strona, gdzie możesz je wprowadzić. Pamiętajcie o tym!