"Bezpieczna Droga do Szkoły / Domu" - Działania profilaktyczne - KMP Białystok

Działania profilaktyczne

"Bezpieczna Droga do Szkoły / Domu"

Data publikacji 01.09.2015

1 września ruszają ogólnopolskie działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Białostoccy policjanci aktywnie włączają się w jej przygotowanie i realizację, poprzez wzmożone kontrole mające na względzie poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Wezmą pod lupę pojazdy poruszające się w okolicach placówek i będą zdecydowanie reagować na wszelkie łamanie przepisów, w tym wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, bądź też nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Wraz z pierwszym dzwonkiem rozpoczną się również działania edukacyjno - profilaktycze w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz innych placówkach oświatowych. Podczas tych spotkań policjanci będą przypominać najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa, kładąc nacisk  na prawidłowe poruszanie się po drogach oraz ze szczególnym uwzględnieniem przechodzenia przez jezdnię.  Mundurowi sprawdzać będą taż oznakowanie w rejonach przyległych do placówek szkolnych.

Białostoccy policjanci przypominają!

Zasady bezpieczeństwa dzieci na drodze:

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca nieznane oraz mało bezpieczne.

2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem lewej strony jezdni.

3. Przez jezdnie przechodź w miejscach wyznaczonych np. pasami lub oznaczonych sygnalizacja świetlną. Pamiętaj zawsze przechodź na zielonym świetle. Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej ustaw się przy krawędzi chodnika, zobacz czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewni się czy z lewej strony jezdni nie nadjeżdża samochód. Kiedy jesteś pewny że nie nadjeżdża żaden samochód możesz przejść przez jezdnie.

4. Nigdy nie należy przebiegać przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło j jesteś na pasach.

5. Nie należy przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

6. Ważne jest aby uczniowie nosili elementy odblaskowe widoczne dla nadjeżdżających kierowców np. umieszczone na plecakach, czy częściach ubioru zewnętrznego. Noszenie odblasków jest konieczne po zmroku poza terenem zabudowanym.

7. Jeśli uczniowie dojeżdżają busem czy autobusem do szkoły NIGDY nie wolno wychodzić na jezdnię zza samochodu.

8. Wybierając drogę do szkoły wybierz najbezpieczniejszą drogę unikając miejsc niebezpiecznych, takich jak przejście przez tory kolejowe, kładki w pobliżu wykopów.

Podczas drogi do szkoły może zdarzyć się, że obca osoba będzie zachęcała, nakłaniała ciebie do nawiązania rozmowy. Aby zapobiegać niebezpieczeństwu ze strony obcej osoby na drodze należy przestrzegać określonych zasad:

1. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznaną osobę powiadom o tym zdarzeniu rodziców lub opiekuna.

2. Nie przyjmuj od osoby nieznajomej słodyczy, zabawek, pieniędzy mimo namowy, nigdy nie można być pewnym jakie osoba obca ma względem Ciebie zamiary.

3. Nie ufaj obcemu, nie oddalaj się z taką osobą od miejsca zamieszkania nawet jeśli będziesz przez  nią zachęcany i namawiany.

4. Nigdy nie wsiadaj do samochodu nieznajomego, nawet jeśli zaproponuje ci on podwiezienie do domu np. nowym, super sportowym samochodem - może Tobie grozić niebezpieczeństwo z jego strony.

W drodze do szkoły czy ze szkoły do domu może zdarzyć się, że w pobliżu będzie biegał obcy pies. Aby nie zrobił Tobie krzywdy postępuj z wymienionymi niżej wskazówkami ;

- nie dotykaj i nie głaskaj psa;

- nie wchodź na teren prywatny pilnowany przez psa;

- nigdy nie drażnij czworonoga, nawet jeśli są za ogrodzeniem;

Jak się zachować, co robić, gdy pies zaatakuje;

- nie uciekaj, stań nieruchomo!

- nie krzycz, nie machaj rękoma!

- osłoń rękoma szyję, nie patrz psu prosto w oczy!

- nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów dopóki istnieje groźba ataku psa!

- jeżeli pies chce Cię ugryźć - odgrodź się od niego kurtką, plecakiem, torbą z zakupami, rowerem lub innym przedmiotem!

- jeśli pies Cię przewróci, zwiń się w kłębek, leż nieruchomo twarzą do ziemi, nie krzycz, osłoń ramionami szyje, uszy i głowę!

- jeśli pies wycofa się, poczekaj aż odejdzie na bezpieczną odległość i sam powoli wycofaj się!

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza przejeżdżając obok szkół i przedszkoli. Przypominamy kierowcom o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego stosowaniu się do poleceń wydawanych przez osoby kierujące ruchem.

Pozwólmy dzieciom bezpiecznie i szczęśliwie rozpocząć rok szkolny!