Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci, księża i studenci na pomoc potrzebującym

Data publikacji 14.01.2014

Policjanci z Komisariatu I Policji w Białymstoku w ramach wspólnych patroli z przedstawicielami duchowieństwa i studentami odwiedzają osoby starsze, samotne, nadużywające alkoholu, czy niezaradne życiowo. Wczoraj mundurowi sprawdzali pustostany oraz miejsca gromadzenia się bezdomnych w poszukiwaniu osób potrzebujących pomocy i narażonych na zamarznięcie.

Wczoraj policjanci z Komisariatu I Policji w Białymstoku,w ramach działań „Nie Bądźmy Obojętni”, sprawdzali okoliczne pustostany oraz miejsca gromadzenia się osób bezdomnych i nadużywających alkoholu. Działania ukierunkowane były na ujawnianie osób potrzebujących pomocy i narażonych na zamarznięcie. Oprócz mundurowych uczestniczyli w nich także studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersytetu w Białymstoku oraz ksiądz z parafii św. Sofii Mądrości Bożej w Białymstoku. W czasie spotkań osobom potrzebującym przekazywano informacje, gdzie mogą uzyskać doraźne wsparcie, by przetrwać zimę. Łącznie w ramach wspólnych „patroli” sprawdzono blisko 20 miejsc przebywania bezdomnych w rejonie działania Komisariatu I Policji w Białymstoku. Jedną z odwiedzonych osób, z uwagi na stan zagrożenia życia i zdrowia, odwieziono do Izby Wytrzeźwień w Białymstoku.

Okres zimowy, zwłaszcza gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Policjanci, w ramach programu „Nie bądźmy obojętni”, w tym czasie odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Kontrolują między innymi pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe i piwnice. Składają również wizyty u osób w podeszłym wieku i samotnych sprawdzając, czy mieszkańcy zaopatrzeni są w opał, ciepłe ubrania oraz pożywienie. Funkcjonariusze namawiają do korzystania z noclegowni, przyparafialnych świetlic dziennego pobytu oraz informują o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje pomocowe.

Wspólne „służby” będą prowadzone w każdy poniedziałek w godzinach popołudniowo-wieczornych. Również policjanci z Komisariatu I Policji w Białymstokukontynuować będą wspólne działania w ramach współpracy z kapelanami Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Podlascy policjanci ponownie apelują!!! NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI i reagujmy w tego typu sytuacjach powiadamiając odpowiednie służby. W przypadku zauważenia osób narażonych na wychłodzenie organizmu, jak najszybciej zgłośmy ten fakt Policji pod numerem telefonu 997 lub komórkowym 112, pogotowiu ratunkowemu - 999, straży miejskiej – 986, bądź też zadzwońmy pod bezpłatny całodobowy numer telefonu Centrum Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku – 800 444 989. Ponadto, na terenie Białegostoku, trwa także akcja Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku „Zimowy Ratownik”. W jej ramach można anonimowo całodobowo zadzwonić na numer telefonu „Zimowego Ratownika” - /85/ 670 27 37 informując o osobach potrzebujących pomocy.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony