Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wzorowo zareagowała i nie dopuściła, aby starsza kobieta padła ofiara oszusta

Data publikacji 09.04.2014
Dzisiaj Podlaski Komendant Wojewódzki Policji wraz z Komendantem Miejskim Policji w Białymstoku spotkali się z pracownicą banku w Michałowie. To właśnie jej ostrożność, wyczucie i właściwa reakcja na dostrzeżone zagrożenie pokrzyżowały plany oszusta i uchroniły 82-latkę przed utratą oszczędności życia. Były podziękowania, gratulacje i pamiątkowy grawerton. 
Tylko wzorowa postawa pracownicy banku w Michałowie i jej natychmiastowa reakcja uchroniły 82-letnią mieszkankę miasta przed staniem się ofiarami oszustów i utratą oszczędności życia. W związku z tym dzisiaj Podlaski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Sławomir Mierzwa oraz Komendant Miejski Policji w Białymstoku inspektor Andrzej Łapiński spotkali się z pracującą w tym banku kasjerką. Dziękując jej za troskę o klientów i godną naśladownictwa, profesjonalną postawę nadinspektor Sławomir Mierzwa wręczył jej pamiątkowy grawerton. 
Do tego zdarzenia doszło ponad dwa tygodnie temu. Wówczas do 82-letniej mieszkanki Michałowa zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się jako jej kuzyn. Przekonując, że jest rzekomo jej krewnym, który potrzebował pieniędzy na jak to określił dobrą inwestycję, poprosił o pilną pożyczkę 9,5 tysięcy złotych. Jak się później okazało - oszust nie działał sam. Niedługo potem starsza kobieta odebrała kolejny telefon. Tym razem nieznany głos w słuchawce telefonu podawał się za policjanta tropiącego dzwoniącego chwilę wcześniej oszusta. Gdy jego ofiara uwierzyła w tą przestępczą legendę nakazał jej przelanie na wskazane konto sumy, której żądał dzwoniący poprzednio mężczyzna. Twierdził, że dzięki tej sumie zdemaskuje i zatrzyma naciągacza na gorącym uczynku. Kobieta nie zdążyła tego dnia do banku więc po kolejnym telefonie od fałszywego policjanta obiecała, że dokona przelewu następnego dnia. Tak pokierowana przez oszustów pokrzywdzona już następnego dnia przed południem poszła do banku w Michałowie by przelać 9,5 tysięcy złotych na wskazane przez sprawców konto. Jednak plany oszustów pokrzyżowała pracownica banku, która z wcześniejszych kontaktów z Policją miała wiedzę o stosowanej przez przestępców metodzie oszustw potocznie zwanej „na wnuczka”. Gdy kasjerka zorientowała się, że chodzi właśnie „o taką” sytuację, wstrzymała dokonanie przelewu i poprosiła starsza kobietę by zgłosiła się do miejscowego Komisariatu Policji i poinformowała o zaistniałej sytuacji, gdyż może paść ofiarą oszusta. 82-latka natychmiast zgłosiła się do komisariatu, gdzie powiadomiła funkcjonariuszy o całej sytuacji. Teraz zajmujący się tą sprawą funkcjonariusze Komisariatu Policji w Michałowie wnikliwie wyjaśniają okoliczności zdarzenia i poszukują oszustów. 
W związku z odnotowywanymi przypadkami oszustw i usiłowań takich przestępstw metodą na tzw. wnuczka już wcześniej podlascy policjanci do wszystkich banków na terenie województwa wystosowali apel, w którym zwrócili się o współpracę wskazując jednocześnie metody działania oszustów i zagrożenia, jakie z tego tytułu czyhają zwłaszcza na osoby starsze. Placówki te były również odwiedzane przez dzielnicowych, którzy zwracali uwagę na tego typu zagrożenia. 
Pomimo coraz większej świadomości i ostrożności mieszkańców województwa oraz zatrzymywaniu przez policjantów sprawców takich przestępstw podlascy mundurowi nadal apelują i przypominają, że aby nie stać się ofiarą oszusta musimy zawsze działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz przede wszystkim kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za naszych bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz co jest bardzo ważne nie przekazujmy pieniędzy obcym. Nie dokonujmy żadnych przelewów finansowych, nie mając pewności do kogo pieniądze trafią. Jednak najistotniejsze jest, aby w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję. 
Podstawowe zasady, dzięki którym nie staniemy się ofiarą oszusta: 
skontaktuj się osobiście z osobą, do której pieniądze faktycznie mają trafić, a w przypadku rzekomych policjantów z dyżurnym najbliższej jednostki Policji; 
potwierdź informację u innych członków rodziny; 
nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści; 
w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że masz do czynienia z oszustem natychmiast powiadom Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112. 
NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ – POWIEDZ NIE!

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony