Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ratownictwo wodne - doskonalimy swoje umiejętności

Data publikacji 15.04.2014
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku doskonalą swoje umiejętności z ratownictwa wodnego. W szkoleniu biorą udział funkcjonariusze na co dzień pełniący słuzbę na ulicach miasta i powiatu białostockiego.
 Zbliża się sezon letnich kąpieli w otwartych niestrzeżonych akwenach. Tam gdzie nie ma wyznaczonych kąpielisk a mimo wszystko wypoczywają ludzie, kierowane są patrole Policji. Każdorazowo policjanci sprawdzają czy wypoczynek nad woda jest bezpieczny. Doświadczenie lat ubiegłych pokazuje, że każdego roku zdarzają się przypadki utonięć na tzw. „dzikich kąpieliskach”. Dlatego też, białostoccy policjanci pod okiem instruktorów ratownictwa wodnego z Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Białymstoku, już kolejny tydzień szkolą się jak skutecznie udzielić pomocy tonącemu. Na każdych zajęciach, odbywających się na basenie pływackim, ćwiczący przypominają i doskonalą techniki ratowania osób tonących z wykorzystaniem sprzętu ratowniczego. Umiejętne i fachowe podejście do niesienia pomocy pozwala zakończyć akcje ratowniczą sukcesem. Szczególnie duży nacisk kładziony jest techniki podpływania do osoby tonącej i podawanie jej sprzętu ratunkowego w odpowiedni sposób a w dalszej kolejności jej bezpieczne holowanie do brzegu. Policjanci ćwiczą też wydobywanie osób z dna zbiorników wodnych, gdyż od momentu zauważenia tonącego do chwili jego zniknięcia pod wodą, czasem mijają zaledwie sekundy. Trzeba wtedy błyskawicznie działać by wydobyć spod wody tonącego. 
 Pamiętajmy, że bezpieczeństwo wypoczynku nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Dwiema głównymi przyczynami wypadków w wodzie są lekkomyślność i alkohol. Po tym ostatnim najczęściej wydaje się, że nie ma dystansu nie do pokonania czy też wysokości z której nie można by skoczyć do wody. Alkohol oprócz tego, że powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji sprawia, że przestajemy logicznie myśleć i przewidywać skutki swojego zachowania, co najczęściej prowadzi do tragedii.
Powrót na górę strony