Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów - znowu próbują!!!

Data publikacji 22.05.2014
Mężczyzna dzwoniąc na numer stacjonarny, podając się za kuzyna rodziny próbował wyłudzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tłumaczył, że potrzebuje gotówki na operację. Następnie dzwonił ponownie, tym razem podając się za funkcjonariusza CBŚ. Na szczęście przezorni rozmówcy nie dali się oszukać i o całej sytuacji poinformowali Policję. 
Wczoraj około godziny 15.00 do 56-letniego mieszkańcy Gródka zadzwonił telefon. Rozmówca przedstawił się, jako jego bratanek i prosił o pożyczenie znacznej kwoty pieniędzy. Tłumaczył, że potrzebuje 30.000 złotych na operacje, ponieważ grozi mu amputacja nogi po wypadku drogowym w Anglii. 56-latek postanowił potwierdzić informację u rodziny. Okazało się, że dzwonił do niego „kuzyn – oszust”. Jeszcze tego samego dnia przestępca kolejny raz zadzwonił na numer stacjonarny mężczyzny, tym razem podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Mieszkaniec Gródka dzięki swojej czujności i rozwadze nie dał się zwieść fałszywym telefonom. Od razu też powiadomiła o tym fakcie Policję. Identyczna sytuacja miała miejsce przedwczoraj – około godziny 12.30, gdzie do 27-letniej mieszkanki Gródka zadzwonił oszust stosując identyczny plan działania. Tym razem chciał pożyczyć 10.000 złotych na taki sam cel. W tym przypadku również nie osiągnął zamierzonego celu. 
 Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, wnuczki, kuzyna… z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba. Może zdarzyć się, że chcąc się uwiarygodnić powołują się na urzędnika, w tym również za policjanta czy jak w opisanych przypadkach – za funkcjonariusza CBŚ. 
Policja apeluje! Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy: 
skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego 
nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści 
potwierdzić informację u innych członków naszej rodziny. 
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony