Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw w powiecie białostockim

Data publikacji 17.02.2012
22 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, ustanowiony w państwach członkowskich Rady Europy i Unii Europejskiej w 1988r. Od 20 lutego uruchomiony zostanie specjalny objazdowy bus profilaktyczny, w  którym dyżury na terenie Białegostoku oraz gmin pełnić będą policjanci oraz pracownicy socjalni.  Także na białostockich komisariatach dyżurować będą dzielnicowi, kuratorzy i pracownicy MOPR-u.

Świadkowie oraz osoby pokrzywdzone przestępstwem każdego dnia mają możliwość uzyskania pomocy - informacji o swoich prawach, obowiązkach, procedurach i etapach postępowania prawnego oraz instytucjach pomocowych. Jest ona udzielana przez jednostki Policji, prokuratury, sądy ale także inne instytucje pomocowe – pomoc społeczną, komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, organizacje pozarządowe.

W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw w jednostkach Policji całego województwa podlaskiego, sądach, prokuraturach i instytucjach pomocowych organizowane będą dyżury specjalistów z rożnych dziedzin. Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Przestępstw przypada na 22 lutego br. W związku z tym obchody „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” obejmą okres od 20 do 24 lutego . Głównym celem tych działań jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Już od poniedziałku funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku oraz podległych komisariatów na terenie miasta i powiatu wspólnie z kuratorami sądowymi oraz pracownikami Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej pełnić będą specjalne dyżury.

- w dniach 20 i 21 lutego w godzinach 12:00 – 15:00 w komisariatach Policji I (ul. Lipowa 32),II (ul. Warszawska 65) oraz III (ul. Upalna 36) dyżury pełnione będą przez dzielnicowych, kuratorów sądowych i pracowników społecznych
 
- 20 lutego w godzinach 9:00 – 15:00na terenie gmin – wg kolejności – Choroszcz, Tykocin, Dobrzyniewo Duże będzie działał Mobilny Punkt Informacyjny, w skład którego wejdą: dzielnicowy, policjanci z Wydziału Prewencji KMP w Białymstoku oraz pracownik z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

- 21 lutego w godzinach 9:00 – 15:00na terenie gmin – wg kolejności – Juchnowiec Górny, Łapy, Turośń Kościelna będzie działał Mobilny Punkt Informacyjny, w skład którego wejdą: dzielnicowy, policjanci z Wydziału Prewencji KMP w Białymstoku oraz pracownik z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

- 22 lutego w godzinach 12:00 – 17:00na terenie Białegostoku będzie działał Mobilny Punkt Informacyjny, w skład którego wejdą: policjanci z Wydziału Prewencji i Wydziału Kryminalnego KMP w Białymstoku, kurator sądowy oraz pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Miejsca postoju Mobilnego Punktu Informacyjnego są następujące: rejon Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku ul. Bema 89/1, rejon SM „ Słoneczny Stok” ul. Armii Krajowej 7, Rynek Kościuszki, a także rejon dworca PKS.
Dodatkowo w godzinach 12:00 – 15:00w Galerii Alfa przy ul. Świętojańskiej na parterze dyżur pełnić będą policjanci z Wydziału Prewencji KMP w Białymstoku, kurator sądowy oraz pracownik  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

- 23 luty w godzinach 9:00 – 15:00na terenie gmin – wg kolejności – Wasilków, Supraśl, Czarna Białostocka będzie działał Mobilny Punkt Informacyjny, w skład którego wejdą: dzielnicowy, policjanci z Wydziału Prewencji KMP w Białymstoku oraz pracownik z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

- 24 luty w godzinach 9:00 – 15:00na terenie gmin – wg kolejności – Zabłudów, Michałowo, Gródek będzie działał Mobilny Punkt Informacyjny, w skład którego wejdą: dzielnicowy, policjanci z Wydziału Prewencji KMP w Białymstoku oraz pracownik z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Najważniejszym prawem jakie przysługuje osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz świadkom przestępstw jest możliwość zawiadomienia o tym (Policji, prokuratury, sądu lub instytucji pomocowej) i szukania pomocy. Im więcej wsparcia otrzymają osoby pokrzywdzone, tym bardziej efektywne mogą być toczące się procedury prawne. Jeśli stała ci się krzywda – np. ktoś cię okradł, pobił, napadł, zastraszał – zgłoś to! To normalne, że się wstydzisz, jest ci głupio, boisz się.  Ważne, byś pokonał swoje obawy i zgłosił to.  Wtedy jest szansa, że sprawca nie pozostanie bezkarny. Każdy (bez względu na wiek, płeć, rasę, narodowość, etc.) może złożyć zawiadomienie o przestępstwie do Policji lub Prokuratury.  O tym, że dzieje się coś podejrzanego lub komuś dzieje się krzywda możesz zawiadomić: PISEMNIE – TELEFONICZNIE – OSOBIŚCIE - RÓWNIEŻ ANONIMOWO ! KAŻDA INFORMACJA JEST SPRAWDZANA. Jeśli masz problem i nie wiesz co masz zrobić, a jesteś niepełnoletni, POWIEDZ o tym komuś dorosłemu. Możesz również zadzwonić na bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111. Dostępny jest także numer 116 123 – dla osób przeżywających kryzys emocjonalny.

•Jeśli wiesz, że komuś dzieje się krzywda możesz powiadomić również placówkę opieki społecznej lub inną instytucję, która zajmuje się pomaganiem.
•Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa użycia przemocy lub groźby bezprawnej osoba pokrzywdzona oraz świadek mogą żądać utajnienia swoich danych osobowych oraz domagać się zastrzeżenia danych dotyczących jej miejsca zamieszkania do wyłącznej wiadomości prokuratora lub sądu. W takim wypadku pisma procesowe doręcza się wówczas do instytucji, w której pokrzywdzony jest zatrudniony lub na inny wskazany przez niego adres.
•Jeśli zostałeś pokrzywdzony przestępstwem szukaj pomocy: prawnej, psychologicznej, medycznej.
•Jeśli twoje dziecko zostało pokrzywdzone przestępstwem lub było świadkiem przestępstwa i będzie przesłuchiwane – zapewnij mu wcześniej wsparcie psychologiczne, tak aby udział w tej procedurze był dla niego jak na mniej stresujący.
•Jeśli twoje dziecko jest ofiarą/świadkiem przestępstwa i będzie zeznawać w sądzie – wnioskuj o przesłuchanie w warunkach tzw. Niebieskiego/przyjaznego pokoju przesłuchań.
•W trakcie postępowań prowadzonych przez organy ścigania pokrzywdzony nie musi być tylko biernym świadkiem. Może brać w nich czynny udział - na przykład: przeglądać akta sprawy, robić z nich odpisy, wnioskować o dopuszczenie dowodów, brać udział w  tzw. czynnościach niepowtarzalnych (np. w przesłuchaniu świadka, którego nie można będzie przesłuchać w sądzie, oględzinach…).
•Aby brać czynny udział w sprawie sądowej możesz wnioskować o ustanowienie siebie oskarżycielem posiłkowym. Dzięki temu będziesz miał możliwość zadawać pytania przesłuchiwanym przez sąd, zabierać głos w każdej kwestii podlegającej rozstrzygnięciu, wnieść samodzielnie apelację od wyroku sadu rejonowego.

 Czytaj więcej na temat Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. Warto znać swoje prawa.
 


Powrót na górę strony