Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie zdążył przed pociągiem…

Data publikacji 14.07.2012

32-letni kierowca osobowego bmw nie zatrzymał się na przejeździe kolejowym i uderzył w bok jadącego pociągu relacji Białystok-Ełk. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz jego postępowaniem zajmie się sąd.

Przedwczoraj, o godzinie 19.30 w miejscowości Borsukówka 32-latek kierujący bmw nie zatrzymał się na niestrzeżonym przejeździe kolejowym i uderzył w bok rozpędzonego pociągu. W samochodzie znajdowały się jeszcze dwie osoby: 25-letni mężczyzna oraz 26-letnia kobieta. Wszyscy mogą mówić o wielkim szczęściu, nikt bowiem w tym zdarzeniu nie doznał obrażeń. Skład pociągu zatrzymał się pół kilometra od miejsca zderzenia. Samochód został doszczętnie zniszczony. Uszkodzony został również skład pociągu. Kierowca osobówki i maszynista byli trzeźwi. Policjanci mężczyźnie - kierujacemu samochodem zatrzymali prawo jazdy. Karę za tak nieodpowiedzialne zachowanie wymierzy mu teraz sąd.

Policjanci przypominają:

- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory kierujący musi upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

- Kierowca obowiązany jest prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

- Kierującemu pojazdem zabrania się:

· objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

 · wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy; · wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

 · omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

- W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący obowiązany jest niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

- Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony