Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga oszust – portret pamięciowy

Data publikacji 13.11.2012

Białostoccy policjanci stworzyli portret pamięciowy sprawcy, który dwóm mieszkańcom miasta sprzedał najprawdopodobniej słodycze wmawiając, że są to lekarstwa.

Pierwszy przypadek miał miejsce pod koniec sierpnia bieżącego roku na ulicy Bema. Do 65-letniego białostoczanina podszedł mężczyzna oferujący lek na zaćmę w bardzo dobrej okazyjnej cenie. Nieznajomy okazał się być bardzo przekonujący i 65-latek kupił tajemnicze pastylki. Jednak przy wizycie lekarskiej i rozmowie o nietypowym zakupie wyszło na jaw, że mężczyzna padł ofiara oszustwa. Kolejny bardzo podobny przypadek miał miejsce zaledwie 10 dni później, na ulicy Piłsudskiego. Tam działanie sprawcy było takie same. Nieznajomy mężczyzna podszedł do 70-letniego białostoczanina oferując skuteczne tabletki w dobrej cenie, tym razem na prostatę. Niestety i w tym przypadku oszust był skuteczny. Mężczyźni, gdy zorientowali się, że zostali oszukani, o zaistniałym zdarzeniu poinformowali Policję. Teraz oszusta szukają mundurowi z Komisariatu Policji I w Białymstoku. Funkcjonariusze opracowali także portret pamięciowy sprawcy:

Rysopis: Mężczyzna w wieku około 50 lat, wzrost około 172 cm, szczupły, włosy-ciemny blond, nos długi z płaskim grzbietem i końcem wykrzywionym w lewo, usta wąskie, opadające z prawej strony, uszy odstające, silnie wystająca prostokątna broda.

Ubrany był w szarą kurtkę do bioder, zapinana na zamek oraz granatowe spodnie dżinsowe.

Prosimy wszystkie osoby, które widziały mężczyznę odpowiadającemu podanemu rysopisowi lub mogą udzielić informacji pomocnych w tej sprawie o kontakt z Komisariatem Policji I w Białymstoku pod numerem telefonu – (85) 670 32 11 bądź z najbliższą jednostką Policji telefon 997 lub komórkowy 112.

Policja apeluje! Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. Opisywane sytuacje, czy niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że podszywania się oszustów za urzędników państwowych, akwizytorów, a nawet policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, czy zakup wartościowych przedmiotów po podejrzanie niskiej cenie zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem i nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony