Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwa metodą „na wnuczka”

Data publikacji 09.02.2011
Ofiarami oszustów działających metodą „na wnuczka” padają najczęściej starsze osoby. Tak było i w tym przypadku. 80-letnia białostoczanka, która uwierzyła mężczyźnie podającemu się przez telefon za jej syna straciła blisko 50 tysięcy złotych. Swoje oszczędności  w podobnych okolicznościach straciła również 88-letnia łomżynianka. Teraz oszustów szukają podlascy policjanci.

W poniedziałek po południu w Białymstoku do kobiety zadzwonił mężczyzna i zachrypniętym głosem przedstawił się jako jej syn. Starsza Pani nie rozpoznała głosu w słuchawce, ale rzekomy syn od razu zaczął mówić o wypadku drogowym, który spowodował. Powiedział, że są osoby poszkodowane, którym trzeba natychmiast zapłacić 47 tysięcy złotych, aby sprawa została załatwiona na miejscu. Powołał się przy tym na stojącego przy nim „komisarza”, który mu doradził jak można rozwiązać tę sytuację. Na potwierdzenie całego zdarzenia do rozmowy włączył się również komisarz. 80-latka dała się przekonać i uwierzyła rozmówcom. Po pieniądze miał przyjść jego kolega, który miał mu również udzielić pożyczyć i całość przywieść na miejsce wypadku. O umówionej porze gospodyni wyszła przed dom i przekazała 12 tysięcy złotych oraz 10 tysięcy dolarów mężczyźnie podającemu się za posłańca. Gdy weszła do środka budynku ponownie zadzwonił telefon a mężczyzna podający się za jej syna wyjaśnił, że to jest za mało, gdyż kolega jednak mu nie pożyczy pieniędzy. Staruszka zgodziła się i po chwili temu samemu mężczyźnie przed domem przekazała dodatkowe 5 tysięcy dolarów. Po upływie około dwóch godzin kobieta sama zadzwoniła do syna, aby upewnić się czy przesyłka dotarła. Wtedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Natychmiast o całym zdarzeniu pokrzywdzona powiadomiła Policję. Do podobnego zdarzenia doszło również w ubiegłym miesiącu w Łomży, tam do starszej kobiety zadzwonił mężczyzna lecz przedstawił się jako jej wnuczek. 88-latka w słuchawce usłyszała, że miał on wypadek drogowy i pilnie potrzebuje 25-tysięcy złotych. Staruszka uwierzyła i dała się przekonać do wypłacenia 5 tysięcy złotych z rachunku bankowego. Następnie przekazała pieniądze w umówionym miejscu na klatce schodowej podstawionej osobie. Był to mężczyzna z wyglądu w wieku około 30 lat, wzrost około 175 cm, szczupłej budowy ciała, twarz pociągła z zapadniętymi policzkami, oczy średnie, cera jasna, nos mały. Sprawca miał na głowie czapkę. Funkcjonariusze z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku opracowali portret pamięciowy mężczyzny.

Prosimy wszystkie osoby, które były świadkami tych zdarzeń lub mogą udzieli informacji w tych sprawach o kontakt odpowiednio z Komisariatem II Policji w Białymstoku pod numerem telefonu 85 670 32 22 lub z Komendą Miejską Policji w Łomży telefon 86 474 12 12 bądź z najbliższą jednostką Policji pod numer telefonu 997 lub 112.


NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!!!
 

Opowieści i preteksty jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania, odwrócenie uwagi i bardzo często przekonanie gospodarzy by wpuścili nieznajomych do mieszkania. Dlatego też pamiętajmy o ograniczonym zaufaniu do obcych. Nie wpuszczajmy ich do naszych mieszkań i nie afiszujmy się posiadanym majątkiem. Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas o szybkim podjęciu ważnych finansowych decyzji. Jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem powiadommy Policję.

 

Komenda Wojewódzka Policji  w Białymstoku i Radio Jard 89.2 FM przygotowała cykl audycji-poradników skierowanych do osób starszych, które często padają ofiarą oszustów. Fałszywi wnuczkowie, urzędnicy, fachowcy, czy turyści spoza kraju. Miedzy innymi takie role przyjmują osoby, które wykorzystując ufność i łatwowierność  naciągają starszych ludzi i okradają ich. W audycjach mówimy, o tym co zrobić, żeby nie stać się kolejną ofiarą przestępców. Poniżej plik audycji o metodzie „na wnuczka”.

 

 źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony