Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rowerowi złodzieje zatrzymani

Data publikacji 09.05.2011

Białostoccy policjanci ustalili sprawców kradzieży rowerów na osiedlu Nowe Miasto. Odzyskali także dwa jednoślady.  Teraz o dalszym losie nieletnich złodziei zadecyduje sąd rodzinny.

Funkcjonariusze z referatu ds. nieletnich Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku ustalili i zatrzymali w miniony piątek dwóch nieletnich sprawców kradzieży rowerów. Do jednej z nich doszło ostatniego dnia kwietnia. Wtedy policjanci dostali informację, że chłopiec w wieku około 12 lat ukradł z placu zabaw przy ulicy Krętej rower o wartości 1000 złotych. Sprawa trafiła do policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości nieletnich. Ich ustalenia prowadziły do 13-letniego, znanego z wcześniejszych zdarzeń kryminalnych, wychowanka domu dziecka. Po zatrzymaniu nieletni przyznał się, że to on zabrał rower i zrobił to wspólnie ze starszym o dwa lata kolegą. Sam pojazd młodzieńcy porzucili w krzakach w centrum miasta, wcześniej niszcząc śrubokrętem jego numery fabryczne. Funkcjonariusze dotarli także do drugiego sprawcy kradzieży. Podczas czynności okazało się, że młodszy z nich w podobnym okresie ukradł dwa inne jednoślady będące własnością białostockiego domu dziecka. Jeden z nich sprzedał 14-latkowi za 20 złotych. Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli kupiony po okazyjnej cenie rower, a dodatkowo także kradziony telefon komórkowy. Teraz sprawą nieletnich sprawców kradzieży oraz 14-letniego pasera zajmie się sad rodzinny.

Białostoccy policjanci prowadzą działania pod nazwą „Stop kradzionym rowerom” . Mundurowi sprawdzają jednoślady pod kątem legalności ich posiadania. Tylko w ostatnich dniach podczas kontroli rowerów mundurowi ujawnili 4 kradzione jednoślady.  Dodatkowo funkcjonariusze prowadzą akcję znakowania rowerów. Wystarczy, po wcześniejszym umówieniu się z dzielnicowym, przyjść na komisariat z dokumentami roweru oraz dowodem tożsamości i oznakować swój pojazd. Znakowanie w znaczny sposób ułatwi identyfikację właściciela w przypadku odnalezienia jednośladu przez Policję. W przypadku zakupu roweru, zwłaszcza używanego, apelujemy również by zwrócić szczególną uwagę na jego pochodzenie. Pokątna sprzedaż po tzw. okazyjnej cenie oraz brak dokumentów zakupu mogą świadczyć o tym, że pojazd pochodzi z przestępstwa.

Sezon rowerowy w pełni, wiele osób podróżuje jednośladami, a czas ten niestety wykorzystują niekiedy i złodzieje. Zdarza się, że rowery zaparkowane pod sklepem, szkołą, czy klatką schodową są dla niego łatwym łupem. Często jednoślady nie są dobrze zabezpieczone. Podstawowa rada jak nie stracić roweru jest niezwykle prosta - nigdy nie pozostawiajmy go ani na chwilę bez zabezpieczenia!  To, że mamy go „na oku” oznacza tylko, że będziemy widzieć, jak złodziej na nim odjeżdża. Stosowanie specjalnych łańcuchów, zamków czy kabłąków skutecznie zniechęci złodzieja. Ważne jest także odpowiednie założenie takiego zabezpieczenia. Nie powinno to być koło, czy też linka hamulcowa, gdyż koło sprawca może zdjąć, a linkę ławo przeciąć.

źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony