Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci interweniowali w centrum Białegostoku

Data publikacji 20.05.2011
Naruszenie prawa o zgromadzeniach, zagrożenie spełnienia gróźb zakłócania zbiorowo porządku publicznego, posiadanie niebezpiecznych przedmiotów, udział w zgromadzeniu osób przynależących do niebezpiecznych subkultur i popełnione przez nich wykroczenia było podstawą podjęcia policyjnych działań.

We wtorek 17 maja około godziny 15 przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Mickiewicza w Białymstoku doszło do zakłócenia porządku publicznego przez grupę około 100 osób, które uczestniczyły w zgromadzeniu naruszającym przepisy Ustawy prawo o zgromadzeniach.

Wczesnym popołudniem we wtorek białostoccy Policjanci dotarli do publikacji na forach internetowych nawołujących do zgromadzenia mającego się odbyć w związku z zapowiedzianą konferencją prasową w sprawie bezpieczeństwa imprez masowych. Około godziny 15 w pobliżu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego zaczęła się gromadzić grupa osób, znanych funkcjonariuszom z wcześniejszych przypadków łamania regulaminów imprez masowych, regulaminu obiektu sportowego, które w trakcie wcześniejszych imprez sportowych nie wykonywały poleceń służb porządkowych, zakłócały porządek, wobec których były lub są prowadzone postępowania w sprawach o wykroczenia i przestępstwa, również związane ze środowiskiem pseudokibiców z kręgu subkultury skinhed’s. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że zgromadzeniem kieruje nieformalny przywódca miejscowych pseudokibiców. Wobec niego toczy się postępowanie karne, w związku z podejrzeniem wywierania wpływu groźbą bezprawną w dniu 13 maja b. r. w stosunku do dowódcy policyjnego zabezpieczenia meczu piłkarskiego pomiędzy Jagiellonią Białystok a Legią Warszawa (m. in. groźba zakłócania zbiorowo porządku publicznego). Z uzyskanych przez funkcjonariuszy informacji wynikało również, że w zgromadzeniu mogą brać udział osoby mające przy sobie niebezpieczne przedmioty – co zostało potwierdzone później, po odnalezieniu u jednego z uczestników noża.

W związku z realnym zagrożeniem spełnienia gróźb przez przewodniczącego zgromadzenia, udziałem w zgromadzeniu osób naruszających normy społeczne, popełnieniem szeregu wykroczeń porządkowych, informacją o możliwości posiadania niebezpiecznych przedmiotów, co stanowi naruszenie prawa o zgromadzeniach, policjanci przystąpili do legitymowania blisko 100 uczestników zgromadzenia. W chwili podjęcia czynności duża grupa zebranych w tym miejscu osób uciekła.

43 osoby zostały doprowadzone do II białostockiego komisariatu celem ustalenia i potwierdzenia ich tożsamości, przeprowadzenia wymaganych prawem czynności związanych z postępowaniem w sprawach o wykroczenia. Przewiezione do komisariatu osoby nie były zatrzymane i osadzane w komisariacie, posiadając status osoby doprowadzanej do jednostki Policji. Żadna z tych osób nie była przewożona do innej jednostki Policji ani też osadzana w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych. Wszystkie osoby, natychmiast po ustaleniu i potwierdzeniu ich tożsamości oraz po wykonaniu czynności związanych z popełnionymi wykroczeniami mogły opuścić komisariat. Czynności przeprowadzane były bez używania jakichkolwiek środków przymusu bezpośredniego z zachowaniem pełnej powagi sytuacji, stanowczości, szacunku i respektowania praw człowieka, zgodnie z uprawnieniami i obowiązkami Policji.

Wśród doprowadzonych do jednostki policji osób były 4 nieletnie, które natychmiast po wykonaniu niezbędnych czynności zostały przekazane pod opiekę rodziców i opiekunów, a materiały w ich sprawach zostaną skierowane do sądu rodzinnego i nieletnich. 16 osób za popełnione wykroczenia ukaranych zostało mandatami karnymi, natomiast w stosunku do pozostałych 23 osób w dalszym ciągu prowadzone są czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia związane z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego.

Wykroczenia popełnione przez osoby doprowadzone do komisariatu:

    art. 52 § 2 KW – zwołanie zgromadzenia bez wymaganego zawiadomienia albo przewodniczenie takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu,
    art. 52 § 5 KW – udział w zgromadzeniu posiadając niebezpieczne narzędzia,
    art. 51 KW – zakłócanie spokoju i porządku  publicznego,
    art. 49 KW– w miejscu publicznym demonstracyjne okazywanie lekceważenia Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom,
    art. 141 KW– używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym.

źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl
Powrót na górę strony