Zatrzymani złodzieje jednośladów - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani złodzieje jednośladów

Data publikacji 30.04.2015

Wczoraj godzinę po północy białostoccy policjanci zatrzymali 14-latka, który prowadził ulicą jak się okazało skradziony skuter. Jeszcze tej samej nocy poszukując właściciela skradzionego jednośladu mundurowi odzyskali rower. Wczoraj wpadł tez wspólnik młodocianego złodziejaszka z kolejnym ze skradzionych rowerów.

Wczoraj godzinę po północy policjanci z miejskiej patrolówki zauważyli dwóch młodzieńców. Jeden z nich jechał rowerem, drugi prowadził skuter. Na widok oznakowanego patrolu jadący rowerem skręcił w boczna uliczkę i odjechał. Mundurowi natychmiast zaczęli sprawdzać, co w środku nocy w centrum robi 15-latek pchający skuter środkiem ulicy. Chłopak początkowo tłumaczył, że to skuter jego wujka. Za chwile wyjawił policjantom cała prawdę. Opowiedział, że zabrał go spod bloku. Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwanie właściciela. Pojechali do jego miejsca zamieszkania i tam pod blokiem odnaleźli porzucony w krzakach rower, który  nie figurował w żadnej policyjnej bazie danych jako utracony. Nastolatek trafił do policyjnej izby dziecka.  Po kilku godzinach, od samego rana policjanci rozpoczęli poszukiwania drugiego widzianego w nocy nastolatka. Po ustaleniu jego miejsca zamieszkania, zapukali do drzwi mieszkania. Tam policjanci zajmujący się walką z przestępczością przeciwko mieniu odnaleźli kolejny rower. W mieszkaniu było dwóch nastolatków i ich 16-letnia koleżanka. Kryminalni ustalili gdzie młodzieńcy ukradli rower i skontaktowali się z jego właścicielką. Kobieta poinformowała policjantów, że tej kradzieży  nie zgłosiła. Teraz losami nastolatków zajmie się sąd rodzinny.

Apelujemy:

Zabezpieczając rower czy skuter przed kradzieżą należy stosować najlepsze dostępne  zabezpieczenia. Jak wynika z ustaleń policjantów w tej konkretnej sprawie, nastolatkowie kradli rowery przecinając linki zabezpieczające przed kradzieżą scyzorykiem. Warto też sfotografować swój jednoślad i spisać jego numery fabryczne. Z pewnością w sytuacji jego utraty,  fotografie i numery fabryczne pomogą w  odnalezieniu.

Czy warto oznakować rower?

Podczas każdego sezonu rowerowego, policjanci kontrolują tysiące rowerzystów, sprawdzając jednocześnie, czy posiadany przez nich jednoślad nie pochodzi z przestępstwa. W sytuacji, gdy odzyskują skradziony rower, natychmiast rozpoczyna się przeszukiwanie baz danych, ustalanie do kogo należał oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Możliwe jest to jednak tylko w sytuacji, gdy zgłaszający taką kradzież poda numer fabryczny i cechy charakterystyczne utraconego jednośladu. Bardzo często podczas zgłaszania w jednostce Policji faktu utraty roweru, osoby pokrzywdzone informują, iż nie są w stanie podać numerów fabrycznych wybitych na ramie, gdyż nigdy ich nie zapisały. Oznakowanie jednośladu przez policjantów, polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego, oraz na naniesieniu na pojazd metodą tajnopisu kodu identyfikującego właściciela roweru. Na koniec oczywiście właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz zostaje w jednostce Policji. Każdego, kto będzie chciał oznakować swój rower, zapraszamy do najbliższego komisariatu Policji.

Jak zabezpieczyć rower?

Najczęściej łupem padają niezabezpieczone jednoślady, bądź te przypięte słabymi zapięciami. Złodziej, widząc dwa rowery, z których jeden zabezpieczony jest cienką linką, a drugi zabezpieczeniem trudnym do pokonania, za cel wybierze z pewnością ten pierwszy. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w solidne i trudne do usunięcia w krótkim czasie zabezpieczenia. Przy ich zakupie należy pamiętać, że nie zawsze grubość całej linki mówi nam o jej solidności. Najczęściej to sama osłona linki z tworzywa sztucznego powoduje złudzenie jej grubości, a umieszczona w środku metalowa linka jest na tyle cienka, że szybko podda się nożycom. W związku z tym wybierajmy tylko sprawdzone zabezpieczenia. Nawet, jeżeli nie są najtańsze, to ich zakup jest i tak wielokrotnie tańszy niż zakup nowego roweru.

Czy rower jest bezpieczny w piwnicy?

Nawet zabezpieczenie roweru poprzez samo wstawienie go do piwnicy nie daje gwarancji, że nie padnie on łupem złodzieja. Piwnica to miejsce, gdzie w nocy rzadko ktoś zagląda, a drewniane drzwi, słabe zawiasy i niewielka kłódka nie stanowią żadnej przeszkody dla złodzieja. Z reguły ma on dużo czasu, dlatego koniecznie pozostawiając tam rower lub w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym, zadbaj o niego i przypnij go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany. Im większa liczba zabezpieczeń do pokonania, tym dłuższy czas jest potrzebny sprawcy na dokonanie kradzieży i większe szanse, że ktoś usłyszy odgłosy piłowanych, czy rozcinanych zabezpieczeń. Niestety rowery nie są też bezpieczne na balkonach. Mogłoby się wydawać, że będziemy słyszeć, jak złodziej wdrapie się na piętro po nasz rower. Nic bardziej mylnego. Co roku policjanci są informowani także o kradzieżach rowerów z balkonów. Tylko solidne kraty lub przymocowanie roweru uchwytami do ściany może uchronić go przed złodziejem.

Gdzie zostawić rower w mieście?

Jednoślad najlepiej pozostawić w miejscu, gdzie chodzi dużo ludzi, nie zapominając przy tym o zastosowaniu solidnych zabezpieczeń. Dobre miejsca to centrum, okolice budynków użyteczności publicznej oraz teren, gdzie umieszczone są kamery monitoringu wizyjnego. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że operator monitoringu zauważy próbę kradzieży i na miejsce natychmiast zostanie skierowany patrol Policji. Natomiast pozostawienie roweru w ciemnym zaułku daje złodziejowi więcej czasu i możliwości na działanie.

Jak przypiąć rower?

Przede wszystkim nie za samo koło, gdyż jego zdjęcie zajmuje tylko kilka - kilkanaście sekund. Najlepiej przypiąć rower jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Ponadto pamiętaj, że na nic się zda solidne zabezpieczenie, jeżeli przypniesz swój pojazd do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach, bez trudu dają się wyjąć z podłoża, czy ściany budynku. Elementy, do których przypinamy rower muszą być solidne i trwale przymocowane. Uważaj także na przypinanie roweru do niskich słupów, na których zamontowane są np. znaki drogowe. Tarczę takiego znaku można szybko odkręcić i zdjąć, a rower wraz z zabezpieczeniem zostanie zdjęty górą. Pamiętaj także, że łupem sprawców padają nie tylko rowery, ale także i ich osprzęt, jak na przykład liczniki, pompki, czy zawieszone torby. Złodzieje nie gardzą nawet dobrymi siodełkami, czy kołami, które coraz częściej są montowane za pomocą szybkich zacisków pozwalających je sprawnie zdemontować.

CHCESZ OZNAKOWAĆ ROWER – WAŻNE:

  • przyjedź rowerem;
  • musisz mieć przy sobie dowód osobisty;
  • jeżeli chcesz by Twoja niepełnoletnia pociecha miała oznakowany rower, zapraszamy razem;
  • musisz mieć przy sobie także dokumenty potwierdzające zakup roweru.

Przypominamy, rower można oznakować w każdym komisariacie Policji na terenie Białegostoku i powiatu białostockiego:

 - Komisariat Policji I w Białymstoku, ul. Waryńskiego 8, tel. /85/ 746 07 57

 - Komisariat Policji II w Białymstoku, ul. Warszawska 65, tel. /85/ 748 20 61

 - Komisariat Policji III w Białymstoku, ul. Upalna 36, tel. /85/ 654 69 63

 - Komisariat Policji IV w Białymstoku, ul. Słowackiego 1, tel. /85/ 670 32 44

 - Komisariat Policji w Choroszczy, ul. Lipowa 2, tel. /85/ 719 19 97

 - Komisariat Policji w Łapach, ul. Główna 5, tel. /85/ 715 82 00

 - Komisariat Policji w Michałowie, ul. Białostocka 30a, tel. /85/ 718 80 97

 - Komisariat Policji w Wasilkowie, ul. Dworna 4, tel. /85/ 710 40 34.