Działania "Bezpieczna woda" białostockich policjantów - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działania "Bezpieczna woda" białostockich policjantów

Data publikacji 27.06.2016

Białostoccy policjanci ruszyli z akcją „Bezpieczna woda”. Sprawdzali miejsca letniego wypoczynku, a w szczególności akweny wodne naszego powiatu. Mundurowi zwracali baczną uwagę na osoby korzystające z kąpieli wodnych jak również sprawdzali trzeźwość i uprawnienia osób kierujących łodziami motorowymi oraz ich stan techniczny.

Rozpoczęły się wakacje. Letnia pogoda sprawia, że większość osób spędza czas wolny w rejonach akwenów wodnych. Mając na uwadze bezpieczeństwo wypoczywających policjanci z Wydziału Patrolowo- Interwencyjnego, drogówki i prewencji białostockiej komendy miejskiej Policji ruszyli z tegoroczną akcją pod nazwą „Bezpieczna woda”. Ma ona na celu zminimalizowanie zagrożeń związanych z przebywaniem wypoczywających w pobliżu akwenów wodnych. Policjanci przez cały okres wakacyjny  będą zwracać szczególną uwagę na osoby kąpiące się w miejscach niedozwolonych oraz przebywające na niebezpiecznych, podmytych, wysokich brzegach rzek. Będą również kontrolować  trzeźwość i uprawnienia osób kierujących łodziami motorowymi oraz ich stan techniczny. Mundurowi sprawdzą także, czy łodzie wędkarzy są zarejestrowane i czy posiadają oni stosowne pozwolenia do wędkowania. W ramach edukacji najmłodszych policjanci spotkają się także z dziećmi i młodzieżą i przedstawią zagrożenia i niebezpieczeństwa związane z przebywaniem nad wodą oraz przypomną o podstawowych zasadach bezpiecznej zabawy i uprawiania sportów wodnych.

W minionym weekendzie nie obyło się bez interwencji policjantów z patrolu wodnego. Wczoraj mundurowi patrolujący  Zalew Siemianówka około godziny 15:00, zauważyli, w rejonie plaży w miejscowości Stary Dwór około 500 metrów od brzegu dwóch mężczyzn próbujących uruchomić skuter wodny. Na widok mundurowych zaczęli wymachiwać rękoma i wołać o pomoc. Funkcjonariusze natychmiast ruszyli na ratunek. Gdy tylko podpłynęli usłyszeli, że skuter uległ awarii, a znajdujący się na nim mężczyźni nie byli w stanie dotrzeć samodzielnie do brzegu. Policjanci zabrali ich na pokład łodzi i bezpiecznie odholowali razem z pojazdem na brzeg. 

Pamiętajmy!

Planując wakacyjny wypoczynek nad wodą należy pamiętać, że w sytuacji zagrożenia należy dzwonić na telefon alarmowy: 997 lub 112, aby dyżurny Policji mógł powiadomić patrol wodny. 

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą: 

pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po alkoholu. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!

 korzystając ze sprzętu wodnego (np. żaglówka, łódka, kajak) trzeba pamiętać o założeniu kamizelki ratunkowej; 

przed wypłynięciem w dłuższy rejs należy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu prognozy pogody; 

 Najczęstszymi przyczynami utonięć są: 

 pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji! 

brak umiejętności pływania 

brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich 

niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie 

pływanie w miejscach zabronionych pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych 

siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi 

nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi 

 Tylko przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. 

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!