Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Początek roku szkolnego tuż, tuż…, podlascy policjanci już rozpoczęli działania zmierzające do zapewnienia uczniom bezpiecznej drogi do szkoły

Data publikacji 31.08.2016

Kontrole gimbusów czy prawidłowość oznakowania dróg w okolicy placówek oświatowych - to tylko niektóre z działań jakie podlascy policjanci każdego roku podejmują w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły/domu”. Wszystko po to, by wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zapewnić młodym mieszkańcom naszego regionu bezpieczne pokonywanie codziennej trasy z domu do szkoły.

Wprawdzie trwają jeszcze wakacje, przed nami ostatnie dni letniego wypoczynku ale podlascy policjanci już rozpoczęli działania zmierzające do zapewnienia najmłodszym mieszkańcom naszego regionu bezpiecznej drogi do szkoły.

Białostoccy mundurowi z pionu ruchu drogowego zakończyli już sprawdzanie oznakowania dróg zarówno na terenie Białegostoku jak i powiatu. Kontrole odbywały się z udziałem przedstawicieli starostwa powiatowego oraz zarządu dróg miejskich. Funkcjonariusze przystąpili także do kontroli szkolnych gimbusów przewidzianych do przewożenia dzieci i młodzieży do miejsc nauki. Podczas akcji mundurowi sprawdzą wszystkie gimbusy na terenie całego województwa. W czasie takich kontroli funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na podstawowe elementy mające wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Policjanci skrupulatnie sprawdzają między innymi stan techniczny każdego gimbusa oraz jego wyposażenie, a także trzeźwość kierowcy.

W ubiegłym roku w ramach działań „Gimbus” podlascy mundurowi sprawdzili blisko 560 tego typu środków transportu przewożących dzieci i młodzież. Policjanci stwierdzili 53 usterki techniczne, w 12 przypadkach brak obowiązkowego wyposażenia, w 53 zatrzymali dowody rejestracyjne, 31 pojazdów nie dopuszczono do dalszej jazdy, nałożono także 41 mandatów karnych, 1 kierowca był po alkoholu.

Ponadto - w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły/domu” patrole Policji na terenie Podlasia weryfikują prawidłowość oznakowania dróg w pobliżu szkół, informując jednocześnie o stwierdzonych nieprawidłowościach instytucje odpowiedzialne za ich usunięcie. Wszystko po to, by wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, dzieci i młodzież mogły bezpiecznie pokonywać swoją codzienną trasę do szkoły i domu.