Uwaga na oszustów! - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów!

Data publikacji 22.11.2016

Wczoraj w Białymstoku oszuści trzykrotnie próbowali wyłudzić pieniądze od starszych osób metodą „na policjanta”. Na szczęście wszystkie ofiary przestępców wykazały się ostrożnością i nie dały się nabrać dla fikcyjnych funkcjonariuszy i wymyślone przez nich historie. Jednak policjanci wciąż apelują, zwłaszcza do seniorów, o rozwagę i zdrowy rozsądek w podobnych sytuacjach. Nie dajmy się oszukać!

Wczoraj po południu na terenie Białegostoku doszło do 3 usiłowań wyłudzeń pieniędzy od starszych osób metodą „na policjanta”. Najpierw o godzinie 14.00 do 69-latka zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta CBŚ i powiedział, że z jego informacji wynika, że przestępcy chcą wyłudzić na osobę seniora 125 tysięcy złotych kredytu. Rzekomy funkcjonariusz stwierdził, że przyśle swoich kolegów, aby zabezpieczyli w związku z tym pieniądze i kosztowności, jakie starszy mężczyzna ma w domu. Jednak ostrożny i czujny 69-latek skontaktował się najpierw z rodziną, która wiedząc że była to próba oszustwa, od razu zgłosiła to białostockim policjantom. Kolejny, podobny przypadek miał miejsce godzinę później. Wtedy to fikcyjny policjant w rozmowie z 83-latką oznajmił, że hakerzy chcą ukraść z jej konta 50 tysięcy złotych i poinstruował kobietę, by wszystkie pieniądze jak najszybciej wpłaciła na podany przez niego numer konta. Na szczęście i w tym przypadku ofiara oszustów wykazała się rozwagą oraz podejrzliwością i oznajmiła, że już dzwoni do swoich synów i nie wykona żadnych poleceń fałszywego policjanta. Po kolejnej godzinie doszło do trzeciej sytuacji, gdzie sprawca ponownie twierdząc, że oszczędności jego ofiary są zagrożone, chciał nakłonić 91-latka do ich przekazania rzekomemu policjantowi, który miał po nie przyjść. Jednak całą rozmowę usłyszała żona starszego mężczyzny i wiedząc, że mąż rozmawia z oszustem, szybko ją przerwała, dzwoniąc od razu na numer alarmowy Policji.

Policjanci przypominają!

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich lub policjantów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.