„Nie bądźmy obojętni – Zimowy ratownik” w Łapach - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Nie bądźmy obojętni – Zimowy ratownik” w Łapach

Data publikacji 17.01.2017

W związku z trwającym okresem zimowym, a co za tym idzie zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego spowodowanym niskimi temperaturami dzielnicowi komisariatu z Łap odwiedzili w ubiegłym tygodniu miejsca przebywania osób narażonych na wychłodzenie organizmu. Działania policji związane są z trwającą akcją „Nie bądźmy obojętni - Zimowy ratownik”.

W ramach pomocy osobom narażonym na wychłodzenie, związanej z trwającą akcją „Nie bądźmy obojętni – Zimowy ratownik” dzielnicowi z Komisariatu Policji w Łapach odwiedzali w ubiegłym tygodniu miejsca przebywania osób narażonych na wychłodzenie organizmu.
W jednym z takich miejsc, we wsi Gąsówka Stara, policjanci trafili na 65-latka, który przebywał w wychłodzonym pomieszczeniu gospodarczym. W pomieszczeniu nie było ogrzewania, dostępu do bieżącej wody czy prądu, pomieszczenie było mocno wychłodzone. Dzielnicowi podejrzewali odmrożenie stóp u 65-latka stąd też podjęli decyzję o udaniu się z mężczyzną do poradni chirurgicznej w Łapach, gdzie na miejscu lekarze udzielił niezbędnej pomocy. Następnie policjanci zawieźli 65-latka do ogrzewalni Stowarzyszenia Ku dobrej Nadziej w Białymstoku, gdzie mężczyznę przyjęto.

Kolejnego dnia dzielnicowi udali się do jednego z mieszkań w Łapach, w którym przebywał mężczyzna nieporadny życiowo. Z uwagi na ujemne temperatury na zewnątrz oraz mocno wychłodzone mieszkanie, dzielnicowi z Łap z własnej inicjatywy przekazali potrzebującemu mężczyźnie węgiel i drzewo, aby mógł dogrzewać mieszkanie przez najbliższy okres utrzymywania się ujemnych temperatur powietrza. Policjanci poinformowali także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łapach o sytuacji mężczyzny, celem udzielenia mu niezbędnej pomocy.

W związku z zaistniałymi wydarzeniami policjanci apelują „NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI”. W przypadku zauważenia osób narażonych na wychłodzenie, jak najszybciej zgłośmy ten fakt Policji pod numerem telefonu 997 lub 112. Pamiętajmy, że do zgłoszenia takiego zagrożenia posłużyć może również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – aplikacja stworzona z myślą o poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.

Na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego zamieszczony jest rejestr placówek zapewniających miejsca noclegowe na terenie województwa podlaskiego (ścieżka dostępu: BIP, zakładka – „prowadzone rejestry”, podkategoria – „rejestr placówek zapewniających miejsca noclegowe”). Ponadto nadmieniam, iż w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW w Białymstoku uruchomiona została bezpłatna infolinia, tel. 800-444-989, pod numerem którego będzie można uzyskać informacje o miejscach na terenie województwa podlaskiego oferujących ciepły posiłek, nocleg oraz odzież.