Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci na spotkaniu ze studentami Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku

Data publikacji 06.03.2017

Białostoccy policjanci kontynuują szkolenia obcokrajowców studiujących w Białymstoku. Tym razem funkcjonariusze odwiedzili obywateli Kazachstanu w Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Mundurowi przedstawili zebranym informacje dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, poruszyli temat środków narkotycznych oraz praw obowiązujących na terenie naszego kraju i strefy Schengen.

Białostoccy policjanci zostali zaproszeni do przeprowadzenia szkolenia obcokrajowców studiujących w Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku w Białymstoku. W miniony piątek w roli prelegentów wystąpili funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, a także przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku z wydziałów: prewencji, kryminalnego, sztabu i patrolowo-interwencyjnego oraz funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej a także Straży Miejskiej w Białymstoku. Zgromadzonym słuchaczom mundurowi zaprezentowali ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz poinformowali, w jaki sposób działa aplikacja i czemu służy to policyjne narzędzie. Funkcjonariusze przypomnieli także, że strona nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji Policji i że w tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997. Zapewniali także, że każde zgłoszenie jest weryfikowane. Omówili również prawa obowiązujące osoby przebywające na terytorium Polski, a także wskazali, gdzie obywatele innych państw w razie potrzeby mogą uzyskać niezbędną pomoc.

Blok tematyczny poświęcony Straży Granicznej rozpoczęto od prezentacji krótkiego filmu, ukazującego codzienną służbę funkcjonariuszy wykonujących zadania zarówno na granicy "zielonej" jak i na przejściach granicznych. Następnie mundurowi omówili zasady wjazdu, pobytu i przemieszczania się po terytorium państw Schengen wskazując podstawowe akty prawne regulujące przedmiotowe zagadnienie.

Zaproszeni prelegenci w dalszej części szkolenia omówili tematykę zagrożeń wynikających z zażywania środków narkotycznych, w tym dopalaczy. Funkcjonariusze przekazali informacje na temat miejsc, oraz przypomnieli listę numerów telefonów przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, pod którymi młodzi ludzie mogą uzyskać wsparcie. Na zakończenie szkolenia, w którym uczestniczyło blisko 50 studentów, zaprezentowano umiejętności psa służbowego.