Uwaga - kradzieże samochodów! - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga - kradzieże samochodów!

Data publikacji 21.03.2017

Policjanci z komendy miejskiej prowadzą intensywne działania w celu wykrycia sprawców kradzieży samochodów o znacznej wartości na terenie miasta i powiatu białostockiego.

Białostoccy policjanci prowadzą intensywne działania w celu ustalenia sprawców kradzieży pojazdów o znacznej wartości, które w ostatnim okresie miały miejsce na terenie miasta i powiatu białostockiego. Z ustaleń policyjnych wynika, że złodzieje kradną w godzinach nocnych, sprawcy po wytypowaniu i wcześniejszej obserwacji posesji i właścicieli pojazdu, najczęściej po północy pokonują ogrodzenie posesji, także poprzez uszkodzenie mechanizmu siłownika bramy, a następnie przełamują zabezpieczenia samochodów, uruchamiają je i odjeżdżają. Zdarza się, że do kradzieży dochodzi także w czasie, gdy właściciele są w tym czasie w domu.

Dlatego prosimy o zachowanie czujności i zwrócenie uwagi na osoby obce, przebywające w rejonach naszych posesji, w szczególności poruszające się pojazdami z numerami rejestracyjnymi spoza województwa podlaskiego lub zagranicznymi. Pomocna jest tu sąsiedzka czujność - jedna z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania kradzieżom, mogąca zarówno zapobiec zdarzeniu jak i pomóc w zatrzymaniu sprawcy.

W razie posiadania wszelkich informacji na temat sprawców lub okoliczności kradzieży pojazdów, w szczególności na terenie Białegostoku i powiatu białostockiego, a także zauważenia podejrzanie zachowujących się obcych w rejonie posesji prosimy o kontakt z Wydziałem do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku pod numerem /85/ 670 34 30 lub z dyżurnym miejskim Policji - telefon 997 lub 112.

W celu zabezpieczenia się przed ewentualną kradzieżą samochodu zaleca się:

  • zamykać starannie samochód, używać zabezpieczeń antywłamaniowych będących na wyposażeniu pojazdu (alarm, immobilizer, lokalizator GPS, blokadę kierownicy itp.) jak też korzystać z zabezpieczeń na posesji (zamykana brama, ustawienie pojazdu w zamykanym garażu);
  • regularnie sprawdzić stan techniczny posiadanych urządzeń alarmowych i monitoringu - zarówno stanowiących wyposażenie samochodu jak i zainstalowanych na terenie posesji (kamer i rejestratorów obrazu);
  • nie pozostawiać w samochodzie dokumentów i kluczyków;
  • nie bagatelizować takich sygnałów jak: podejrzany hałas, włączenie się alarmu, uruchomienie się oświetlenia wzbudzanego ruchem, czy szczekanie psa. O sytuacjach, które mogą wskazywać na działania prowadzące do kradzieży pojazdu bez względu na porę dnia i nocy natychmiast należy informować Policję pod numerami 997 lub 112.