Dbajmy o bezpieczeństwo na drodze! - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dbajmy o bezpieczeństwo na drodze!

Data publikacji 11.04.2017

Policjanci z Białegostoku wyjaśniają okoliczności wczorajszego tragicznego wypadku drogowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący busem podczas zmiany pasa ruchu na lewy zajechał drogę jadącemu motocykliście. Kierowca jednośladu zginął na miejscu. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zdrowy rozsądek. Pamiętajmy – życie jest jedno…!

W powiecie białostockim w 2016 roku motocykliści spowodowali 6 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 7 kierujących jednośladami zostało rannych. Z winy motocyklistów doszło też do 40 kolizji.
Coraz cieplejsze dni sprawiają, że na naszych drogach pojawili się motocykliści, motorowerzyści i rowerzyści. Pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i hełmy ochronne. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.
Kierowco!
Motocykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, należy więc szanować ich prawo do jazdy. Nie zapominaj dawać kierującym motocyklami przestrzeni do zmiany pasa i odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewr, jaki planujesz wykonać. Sprawdzaj lusterka, pamiętaj o tzw. martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykl jest na tyle mały, że cały może znaleźć się w martwym polu.
Motocyklisto pamiętaj!
Zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Skrzyżowania powinno się pokonywać wolno, wolno też należy do nich dojeżdżać. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że możemy znajdować się w martwym polu innego kierowcy. Kiedy skręcamy w prawo, starajmy się ustawić na pasie pod kątem, żeby być bardziej widocznym dla kierowców za nami. Takie ustawienie sprawia też, że inni uczestnicy ruchu nie będą próbowali ustawić się bezpośrednio przy motocyklu. Należy również mieć na uwadze, że środek pasa nie jest najbezpieczniejszym miejscem do jazdy, ponieważ może znajdować się na nim olej z innych pojazdów, który w czasie deszczu może przyczynić się do poślizgu. Nierzadkim błędem jest założenie przez motocyklistę, że inni, prowadzący samochód, go widzą. Kierowcy, którzy mieli kolizję z motocyklistami bardzo często przyznają, że nie widzieli ich do chwili, kiedy było już za późno. Odpowiednio wcześnie należy sygnalizować więc plan skrętu, ale ważny jest też odpowiedni ubiór - jaskrawe, żywe kolory zwiększają widoczność. Ubiór ma znaczenie nie tylko dla widoczności, ale i bezpieczeństwa - motocyklista powinien zawsze zakładać ubranie z długimi rękawami i nogawkami, rękawiczki, specjalne stroje z wzmocnieniami na kolanach i łokciach, ale też takie, które nie utrudniają ruchów, a przede wszystkim zawsze należy zakładać dopasowany indywidualnie kask. Zachęcamy też do zakładania bez względu na porę dnia - elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.