Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany z narkotykami dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 30.05.2017

Białostoccy policjanci zatrzymali wczoraj 19-latka w rejonie ulicy Św. Rocha, który posiadał przy sobie marihuanę. Miejsce to zostało wskazane przez obywateli na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, w kategorii „używanie środków odurzających”.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa i przynosi zamierzone efekty, a zgłaszane przez obywateli informacje potwierdzają się. Funkcjonariusze z Wydziału Patrolowo - Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, wczoraj, podczas weryfikacji parku przy ulicy Św. Rocha zatrzymali 19-latka, który posiadał przy sobie narkotyki. Miejsce to, dwa dni wcześniej, zostało wskazane przez obywateli na mapie, w kategorii „używanie środków odurzających”. Policjanci podczas sprawdzania zagrożonego miejsca, około godziny 22.00, zauważyli dwóch młodych mężczyzn, którzy na widok patrolu zaczęli zachowywać się w sposób nienaturalny. Podczas legitymowania19-latków, u jednego z nich mundurowi ujawnili papierowe zawiniątko z suszem roślinnym o wadze blisko 1 grama. Wstępne badanie narkotestem potwierdziło, że jest to marihuana. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu i za posiadanie środków odurzających będzie teraz odpowiadał przed sądem.

Białostoccy policjanci codziennie weryfikują i kontrolują miejsca zgłaszane przez mieszkańców w aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od momentu jej uruchomienia cieszy się ona bardzo dużą popularnością. Mieszkańcy aktywnie informują Policję o pojawiających się zagrożeniach. 

Na dzień 30 maja 2017 roku, w powiecie białostockim, zgłoszono łącznie 6850 zagrożeń, z czego potwierdzono 3384. W statusie „weryfikacja” pozostają 63 zagrożenia, a w statusie „nowe” zgłoszeń jest 84. Najwięcej zagrożeń dotyczy kategorii: „przekraczanie dozwolonej prędkości”, „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” i „nieprawidłowe parkowanie”. Warto podkreślić, że przez to innowacyjne narzędzie, każdy obywatel, może mieć możliwość aktualizacji informacji na mapie. Sygnały są następnie weryfikowane przez Policję a potwierdzone informacje są bezpośrednio wprowadzane na mapę.

Policja apeluje o dalszą aktywność w ramach aplikacji "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa" i potwierdza, że każdy może z niej korzystać, a zgłoszenia są anonimowe.