I URODZINY KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA ZA NAMI - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

I URODZINY KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA ZA NAMI

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku zorganizowali festyn z okazji I urodzin Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przez rok jej funkcjonowania odnotowano blisko 8 tysięcy zgłoszeń na terenie powiatu białostockiego. Na placu przed Teatrem Dramatycznym na mieszkańców stolicy Podlasia czekały liczne atrakcje oraz pokaz policyjnego sprzętu.

1 lipca 2016 roku na terenie garnizonów podlaskiego, pomorskiego i stołecznego ruszył program pilotażowy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie stworzone dla mieszkańców z myślą o poprawie ich bezpieczeństwa. Służy ona współpracy na linii policja – obywatele. Każdy może za jej pomocą w sposób szybki, prosty i anonimowy zgłosić miejsca wymagające kontroli funkcjonariuszy. Zgłoszone punkty są systematycznie kontrolowane, a niebezpieczne zjawiska - eliminowane.

Dokładnie w minioną sobotę 1 lipca 2017 roku minął rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu białostockiego. By uczcić to wydarzenie funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku przy współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku zorganizowali festyn dla mieszkańców stolicy Podlasia. Na placu przed Teatrem Dramatycznym na odwiedzających czekały liczne atrakcje oraz pokaz policyjnego sprzętu. Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursach plastycznych i wiedzy o Krajowej Mapie. Duże zainteresowanie wzbudziły szczególnie pojazdy służbowe, radiowóz i motor policyjny, pojawił się nawet wóz strażacki. Podobało się to zwłaszcza dzieciom, które chętnie pozowały do zdjęć. Festyn był także okazją do porozmawiania z policjantami, czy wzięcia do domu ulotek edukacyjno-informacyjnych dotyczących m.in. bezpieczeństwa nad wodą, co jest tematem bardzo istotnym, szczególnie w okresie wakacyjnym.

Jak się okazuje, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego powiatu. W ciągu roku funkcjonowania tego narzędzia, policjanci otrzymali od obywateli 7999 zgłoszeń (stan na 01.07). Najwięcej z nich dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Policjanci weryfikują wszystkie zgłoszenia na bieżąco. Nie brakuje też sytuacji nietypowych, jak ta, kiedy mundurowi ujawnili żebrzącego mężczyznę, który tłumaczył się trudną sytuacją materialną. Sprawę przekazano do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ten udzielił mężczyźnie pomocy, co wyeliminowało żebranie. Zgłoszenia mieszkańców wpłynęły też na powstanie progów zwalniających na ulicy Brzechwy, czy reorganizacji oznakowania drogi dla rowerów przy ulicy Sienkiewicza w Białymstoku.

Policjanci cały czas zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak widać aplikacja bezpośrednio przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w naszym najbliższym otoczeniu.