Dozór dla trzech osób za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dozór dla trzech osób za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku

Data publikacji 24.08.2017

Białostoccy policjanci zatrzymali trzy osoby, które mają związek ze sprawą niedzielnego, śmiertelnego wypadku na ulicy Antoniukowskiej. To znajomi podejrzanego, którzy jechali za nim i będąc świadkami zdarzenia, nie zatrzymali się i nie pomogli poszkodowanym. 28 i 31-latek oraz 25-latka usłyszeli już zarzut nieudzielenia pomocy ofiarom, do czego się przyznali. Decyzją prokuratora wobec białostoczan zastosowano dozór Policji. Grozi im kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy tragicznego zdarzenia z minionej niedzieli, kiedy to dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku około godziny 4.30 otrzymał informację, że na ulicy Antoniukowskiej doszło do wypadku drogowego. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że volkswagen polo jadący z centrum w kierunku osiedla Antoniuk minął ulicę Świętokrzyską i w rejonie przystanku autobusowego potrącił dwie osoby. Kierowca odjechał nie udzielając pomocy poszkodowanym. Podejrzany został zatrzymany w rejonie skrzyżowania ulic Antoniuk Fabryczny i  Gajowej, gdzie autem uderzył w krawężnik i zatrzymał się. Całe zajście widział  taksówkarz, który dogonił kierowcę, uniemożliwił dalszą ucieczkę a następnie wskazał go mundurowym. W tym czasie inny taksówkarz, który przejeżdżał w rejonie miejsca zdarzenia wraz z policjantami próbował reanimować poszkodowaną 23-letnią kobietę i 38-letniego mężczyznę do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Zatrzymanym kierowcą polo okazał się 28-letni mieszkaniec Białegostoku. Mężczyzna w miniony poniedziałek usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a następnie ucieczki z miejsca zdarzenia i nieudzielenia pomocy, do czego się przyznał. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.

Odpowiedzialności nie unikną także znajomi 28-latka, którzy jadąc za nim widzieli całe zdarzenie i nie zareagowali. 28 i 31-latek oraz 25-latka w miniony poniedziałek zostali zatrzymani i wczoraj usłyszeli zarzut nieudzielenia pomocy ofiarom wypadku. Białostoczanie przyznali się do winy i decyzją prokuratora został na nich nałożony dozór Policji.

Pamiętaj! Gdy zauważysz wypadek, to nie możesz przejść wobec niego obojętnie. Twoim obowiązkiem jest pomóc osobom poszkodowanym.

Każdy kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeśli w wypadku jest zabity lub ranny, świadek zdarzenia powinien:

1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję; 
2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie jego przebiegu; 
3) pozostać na miejscu, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić do miejsca zdarzenia.