Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Już ponad 10 tysięcy zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie białostockim

Data publikacji 29.08.2017

Narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Od czasu powstania aplikacji policjanci z powiatu białostockiego odnotowali ponad 10 tysięcy zgłoszeń.

Jak się okazuje, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego powiatu. W ciągu prawie 14 miesięcy funkcjonowania tego narzędzia, policjanci otrzymali od obywateli 10019 zgłoszeń (stan na 29.08). Najwięcej z nich dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości (3464 zgłoszeń) oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (2574 zgłoszeń). Policjanci weryfikują wszystkie zgłoszenia na bieżąco. W 51% przypadkach (5090 zgłoszeń) mundurowi potwierdzili informacje od mieszkańców. Nie brakuje też sytuacji nietypowych, jak ta, kiedy mundurowi ujawnili żebrzącego mężczyznę, który tłumaczył się trudną sytuacją materialną. Sprawę przekazano do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ten udzielił mężczyźnie pomocy, co wyeliminowało żebranie. Zgłoszenia mieszkańców wpłynęły też na powstanie progów zwalniających na ulicy Brzechwy, czy reorganizacji oznakowania drogi dla rowerów przy ulicy Sienkiewicza w Białymstoku.
Jednym z zagrożeń wskazywanych przez obywateli jest żebractwo, które niejednokrotnie staje się dobrym sposobem na zarabianie pieniędzy. W powiecie białostockim mieliśmy do tej pory ponad 242 zgłoszeń tego procederu, z czego w  77 przypadkach mundurowi potwierdzili występowanie zjawiska żebractwa we wskazanych miejscach. Tak było i w poniedziałek (31.07), gdzie w związku ze zgłoszeniami w rejonie sklepu na osiedlu Centrum patrol Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku i Straży Miejskiej w Białymstoku ujawnił osobę żebrzącą.
Przypominamy także, że od miesiąca policyjni programiści wychodząc naprzeciw oczekiwaniom internautów opracowali kilka zmian w funkcjonowaniu narzędzia. Przede wszystkim umożliwili zgłaszającym dodawanie do zgłoszenia krótkiego opisowego komentarza. Jego długość może osiągnąć maksymalnie 500 znaków. Będzie to pomocne w weryfikacji informacji, gdy np. zgłaszający wskaże jako miejsce przestępstwa duże, wielotysięczne osiedle mieszkaniowe. Bardziej szczegółowy opis zagrożenia przydaję się także w sytuacjach, gdy mieszkańcy zgłaszają nieprawidłową organizację ruchu drogowego, gdzie wcześniej bez wskazania konkretnego problemu, policjantom czasem trudno było rozstrzygnąć, czy skarga dotyczy zbyt krótkiego czasu oczekiwania na zielone światło na przejściu dla pieszych, nieprawidłowego oznakowania czy innych spraw. W tej sytuacji pomocna jest również inna nowa opcja -dodawanie zdjęć, które po modyfikacjach można dołączać do internetowego zgłoszenia przy wykorzystaniu KMZB. Do zgłoszenia można dodać 3 pliki o łącznej wielkości 5 MB.
Wśród innych nowości jakie weszły w życie w nowszej odsłonie Mapy mamy także nową kategorię zdarzeń „wałęsające się bezpańskie psy”. W powiecie białostockim zarejestrowano już 33 zgłoszenia z tej kategorii, spośród których funkcjonariusze w 18 przypadkach potwierdzili występowanie zagrożenia.
Policjanci cały czas zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak widać aplikacja bezpośrednio przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w naszym najbliższym otoczeniu.

Powrót na górę strony