Policjanci białostockiej „czwórki” na spotkaniach z seniorami - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci białostockiej „czwórki” na spotkaniach z seniorami

Data publikacji 20.10.2017

Dzielnicowi z Komisariatu Policji IV w Białymstoku regularnie spotykają się z seniorami. Głównym celem spotkań jest przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazanie informacji, jak postępować w przypadku zagrożenia.

W związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Seniora przypadającym na 20 października, Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku organizuje w dniach 16 - 21 października 2017 roku Miejski Tydzień Seniora. W ramach tego tygodnia funkcjonariusze będą spotykać się z osobami starszymi, by edukować seniorów z zakresu bezpieczeństwa.

Celem akcji jest podnoszenie świadomości na temat zjawiska przemocy wobec osób starszych i konieczności aktywnego przeciwstawiania się wszelkim jej przejawom. Przemoc wobec osób w podeszłym wieku występuje najczęściej w rodzinie. Dlatego ofiara często próbuje chronić sprawcę. Osoba starsza kryje fakt przemocy także z braku wiedzy, a także dlatego, aby nie być ocenianym jako osoba słaba i bezradna.

Dlatego też dzielnicowi z białostockiej „czwórki’ odwiedzili w miniony wtorek seniorów w klubie Ballada przy ulicy Słowackiego 11, oraz w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Świerkowej 9. Podczas spotkań uwrażliwiono także seniorów na sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa między innymi oszustwa tzw. metodą „na wnuczka i policjanta”. Spotkanie służyło także zwiększeniu świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazaniu informacji o tym, jak postępować w przypadku zagrożenia. Ponadto rozmawiano na temat jak poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, aby seniorzy wiedzieli jak ustrzec się przed zagrożeniami, mówiono również o metodach działania przestępców. Apelowano o ograniczone zaufanie do nieznanych osób. Z uwagi na zbliżający się okres zimowy  poruszono temat związany z prawidłowym zabezpieczeniem altanek mieszczących się na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Podczas spotkania omówiono również zagadnienie związane z handlem ludźmi. Uczestnikom spotkania przekazano ulotki informacyjne dotyczące w/w zagrożeń.