Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

DWIE OSOBY URATOWANE PRZED WYCHŁODZENIEM

Data publikacji 17.01.2018

Tylko wczoraj policjanci uratowali przed zamarznięciem dwie osoby bezdomne. Jedna z nich została odwieziona do szpitala, a druga do izby wytrzeźwień. Działania „Nie bądźmy obojętni” są prowadzone przez cały okres zimowy.

Wczoraj mundurowi z Wydziału Patrolowo- Interwencyjnego białostockiej komendy uratowali przed zmarznięciem dwie osoby. Tuż przed 9 rano przewodnik z psem służbowym znalazł w pustostanie przy ul. Angielskiej nieprzytomnego 46-latka. Mężczyzna ciężko oddychał, a po sprawdzeniu przez mundurowego funkcji życiowych, okazało się, że są ledwo wyczuwalne. Funkcjonariusz natychmiast wezwał pogotowie ratunkowe i do momentu przyjazdu karetki monitorował funkcje życiowe 46-latka, które następnie zabrało wychłodzonego mężczyznę do szpitala. Do drugiego mężczyzny mundurowi z Wydziału Patrolowo- Interwencyjnego dotarli tuż po 1 w nocy. Odnaleźli go śpiącego na śniegu, przy rozpalonym ognisku, w zaroślach przy ul. Upalnej. Tym razem na szczęście mężczyzna był przytomny. Okazało się, że jest pijany. Został odwieziony do izby wytrzeźwień.

Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Policjanci w tym czasie odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Kontrolują między innymi pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe i piwnice. Składają również wizyty u osób w podeszłym wieku i samotnych sprawdzając, czy mieszkańcy zaopatrzeni są w opał, ciepłe ubrania oraz pożywienie. Namawiają do korzystania z noclegowni, przyparafialnych świetlic dziennego pobytu oraz informują o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje pomocowe.

Apelujemy do wszystkich „NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI”. W przypadku zauważenia osoby potrzebującej pomocy należy dzwonić na numer alarmowy Policji 997 (z telefonu komórkowego 112), 986 – Straży Miejskiej w Białymstoku, pogotowia ratunkowego-999, czy też pod bezpłatny, całodobowy numer Centrum Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku – telefon 800 444 989. Każdy sygnał dotyczący miejsca przebywania osoby narażonej na wychłodzenie może uratować jej zdrowie, a nawet życie.

Powrót na górę strony