Zadbajmy o bezpieczeństwo jednośladów - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbajmy o bezpieczeństwo jednośladów

Data publikacji 20.06.2018

Tylko wczoraj na terenie miasta doszło do czterech kradzieży rowerów. Mając na uwadze, że sezon rowerowy trwa na dobre, jak również biorąc pod uwagę ostatnie zdarzenia, białostoccy policjanci rozpoczynają intensywne kontrole jednośladów.

Wczoraj, na terenie naszego miasta, doszło do czterech kradzież rowerów. Wszystkie zostały skradzione z klatek schodowych bloków. Łączna wartość start właścicieli jednośladów to ponad 4 tys. złotych. Mając na uwadze to, że sezon rowerowy trwa, jak również biorąc pod uwagę ostatnie zdarzenia, białostoccy policjanci rozpoczynają intensywne kontrole jednośladów.  Mundurowi apelują o cierpliwość oraz wyrozumiałość podczas przeprowadzanych kontroli. Korzystając z okazji również radzą, co zrobić by ograniczyć ryzyko utraty jednośladu.

Czy warto oznakować rower?

Podczas każdego sezonu rowerowego, policjanci kontrolują tysiące rowerzystów, sprawdzając jednocześnie, czy posiadany przez nich jednoślad nie pochodzi z przestępstwa. W sytuacji, gdy odzyskują skradziony rower, natychmiast rozpoczyna się przeszukiwanie baz danych, ustalanie do kogo należał oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Możliwe jest to jednak tylko w sytuacji, gdy zgłaszający taką kradzież poda numer fabryczny i cechy charakterystyczne utraconego jednośladu. Bardzo często podczas zgłaszania w jednostce Policji faktu utraty roweru, osoby pokrzywdzone informują, iż nie są w stanie podać numerów fabrycznych wybitych na ramie, gdyż nigdy ich nie zapisały. Oznakowanie jednośladu przez policjantów, polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego, oraz na naniesieniu na pojazd metodą tajnopisu kodu identyfikującego właściciela roweru. Na koniec oczywiście właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz zostaje w jednostce Policji. Każdego, kto będzie chciał oznakować swój rower, zapraszamy do najbliższego komisariatu Policji.


Jak zabezpieczyć rower?

Najczęściej łupem padają niezabezpieczone jednoślady, bądź te przypięte słabymi zapięciami. Złodziej, widząc dwa rowery, z których jeden zabezpieczony jest cienką linką, a drugi zabezpieczeniem trudnym do pokonania, za cel wybierze z pewnością ten pierwszy. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w solidne i trudne do usunięcia w krótkim czasie zabezpieczenia. Przy ich zakupie należy pamiętać, że nie zawsze grubość całej linki mówi nam o jej solidności. Najczęściej to sama osłona linki z tworzywa sztucznego powoduje złudzenie jej grubości, a umieszczona w środku metalowa linka jest na tyle cienka, że szybko podda się nożycom. W związku z tym wybieraj tylko sprawdzone zabezpieczenia. Nawet, jeżeli nie są najtańsze, to ich zakup jest i tak wielokrotnie tańszy niż zakup nowego roweru.


Czy rower jest bezpieczny w piwnicy?

Nawet zabezpieczenie roweru poprzez samo wstawienie go do piwnicy nie daje gwarancji, że nie padnie on łupem złodzieja. Piwnica to miejsce, gdzie w nocy rzadko ktoś zagląda, a drewniane drzwi, słabe zawiasy i niewielka kłódka nie stanowią poważnej przeszkody dla złodzieja. Z reguły ma on dużo czasu, dlatego koniecznie pozostawiając rower tam lub w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym, zadbaj o niego i przypnij go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany. Im większa liczba zabezpieczeń do pokonania, tym dłuższy czas jest potrzebny sprawcy na dokonanie kradzieży i większe szanse, że ktoś usłyszy odgłosy piłowanych, czy rozcinanych zabezpieczeń. Niestety rowery nie są też bezpieczne na balkonach. Mogłoby się wydawać, że będziemy słyszeć, jak złodziej wdrapie się na piętro po nasz rower. Nic bardziej mylnego. Co roku policjanci są informowani także o kradzieżach rowerów z balkonów. Tylko solidne kraty lub przymocowanie roweru uchwytami do ściany może uchronić go przed złodziejem.


Gdzie zostawić rower w mieście?

Jednoślad najlepiej pozostawić w miejscu, gdzie chodzi dużo ludzi, nie zapominając przy tym o zastosowaniu solidnych zabezpieczeń. Dobre miejsca to centrum, okolice budynków użyteczności publicznej oraz teren, gdzie umieszczone są kamery monitoringu wizyjnego. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że operator monitoringu zauważy próbę kradzieży i na miejsce natychmiast zostanie skierowany patrol Policji. Natomiast pozostawienie roweru w ciemnym zaułku daje złodziejowi więcej czasu i możliwości na działanie nawet wtedy, gdy rower jest solidnie przypięty.

Jak przypiąć rower?

Przede wszystkim nie za samo koło, gdyż jego zdjęcie zajmuje tylko kilka - kilkanaście sekund. Najlepiej przypiąć rower jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Ponadto pamiętaj, że na nic się zda solidne zabezpieczenie, jeżeli przypniesz swój pojazd do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach, bez trudu dają się wyjąć z podłoża, czy ściany budynku. Elementy, do których przypinamy rower muszą być solidne i trwale przymocowane. Uważaj także na przypinanie roweru do niskich słupów, na których zamontowane są np. znaki drogowe. Tarczę takiego znaku można szybko odkręcić i zdjąć, a rower wraz z zabezpieczeniem zostanie zdjęty górą. Pamiętaj także, że łupem sprawców padają nie tylko rowery, ale także i ich osprzęt, jak na przykład liczniki, pompki, czy zawieszone torby. Złodzieje nie gardzą nawet dobrymi siodełkami, czy kołami, które coraz częściej są montowane za pomocą szybkich zacisków pozwalających je sprawnie zdemontować.

CHCESZ OZNAKOWAĆ ROWER – WAŻNE:
- przyjedź rowerem;
- musisz mieć przy sobie dowód osobisty;
- jeżeli chcesz by Twoja niepełnoletnia pociecha miała oznakowany rower, zapraszamy Was razem;
- musisz mieć przy sobie także dokumenty potwierdzające jego zakup.

Przypominamy, rower można oznakować w każdym komisariacie Policji na terenie Białegostoku i powiatu białostockiego:
 -Komisariat Policji I w Białymstoku, ul. Waryńskiego 8, tel. /85/ 670 32 11
- Komisariat Policji II w Białymstoku, ul. Warszawska 65, tel. /85/ 670 32 22
- Komisariat Policji III w Białymstoku, ul. Wrocławska 51 a, tel. /85/ 670 32 33
- Komisariat Policji IV w Białymstoku, ul. Słowackiego 1, tel. /85/ 670 32 44
- Komisariat Policji w Łapach, ul. Główna 5, tel. /85/ 715 82 00
- Posterunek Policji w Choroszczy, ul. Lipowa 2, tel. /85/ 670 41 53
- Komisariat Policji w Wasilkowie, ul. Dworna 4, tel. /85/ 710 40 34
- Posterunek Policji w Czarnej Białostockiej, ul. Piłsudskiego 9, tel. /85/ 670 41 10
- Posterunek Policji w Supraślu, ul. Kościelna 2, tel. /85/ 670 41 63
- Komisariat Policji w Zabłudowie, ul. Białostocka 68, tel. /85/718 80 97
- Posterunek Policji w Gródku, ul. Michałowska 7, tel. /85/ 670 41 33