Bezpiecznie nad akwenami - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie nad akwenami

Data publikacji 24.07.2018

Trwają wakacje i sezon urlopowy, a aura sprawia, że chętniej wypoczywamy nad wodą, policjanci przypominają, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby bezpiecznie spędzić czas wakacyjny.

Działania Policji na rzecz bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych realizowane są cyklicznie. W ramach działań prewencyjnych policjanci przeprowadzają kontrole miejsc wypoczynku, sprawdzają kąpieliska i ostrzegają przed wchodzeniem do wody w miejscach do tego zabronionych. Policja na rzecz bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych inicjuje i realizuje działania profilaktyczne, programy, akcje i kampanie. Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak akweny wodne to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność urlopowiczów. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach akwenów:

- Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

- Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych np. jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli.

- Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.

- Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

- Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kamizelek ratunkowych.

- Warto rozeznać miejsce kąpieli – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody.