Akcja "BEZPIECZNY ROWERZYSTA" mundurowych miejskiej drogówki - Aktualności - KMP Białystok

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja "BEZPIECZNY ROWERZYSTA" mundurowych miejskiej drogówki

Data publikacji 30.07.2018

Ładna pogoda sprzyja miłośnikom rowerowych przejażdżek. Niestety statystyki wskazują, że każdego roku dochodzi do dużej ilości wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których to właśnie oni najczęściej tracą zdrowie, a nawet życie. Wielu tragedii można by uniknąć, gdyby kierujący jednośladami zadbali o stan techniczny i zgodne z przepisami wyposażenie roweru. Od dziś policjanci miejskiej drogówki rozpoczynają akcję pn. „Bezpieczny rowerzysta”.

Od poniedziałku do piątku policjanci drogówki z Komendy Miejskiej Policji rozpoczynają działania kontrolno – profilaktyczne pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta”.

W trakcie trwania akcji funkcjonariusze będą zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez rowerzystów oraz innych uczestników ruchu drogowego powodujących zagrożenia i utrudnienia ruchu rowerowego. Zwrócą uwagę również na stan techniczny jednośladów, którymi poruszają się rowerzyści.

Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą:

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,

  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,

  • nieprawidłowe wyprzedzanie,

  • nieprawidłowe skręcanie,

  • wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Rowerzyści będą informowani o przepisach ruchu drogowego i zagrożeniach wynikających z niestosowania się do nich. Policjanci przypomną, jak ważną rolę w ich bezpieczeństwie odgrywają elementy odblaskowe i kaski ochronne. Rozpoczęcie przygody rowerowej powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego rowerem, jak i innych użytkowników dróg. To również dobry moment na sprawdzenie, czy jest sprawne i „na miejscu” obowiązkowe wyposażenie:

  • co najmniej jeden sprawny hamulec,

  • dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,

  • z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające,

  • z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt.

Stosowanie się przez wszystkich do przepisów ruchu drogowego, takt i kultura oraz szacunek do pozostałych uczestników ruchu drogowego - to elementy, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się nie tylko rowerzystów, ale również kierujących innymi pojazdami oraz pieszych.