Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolski policyjny „Dzień Odblasków” z białostockimi policjantami

Data publikacji 02.10.2018

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” 1 października 2018 roku białostoccy policjanci już po raz kolejny realizowali działania profilaktyczne skierowane do niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W Polsce „Dzień odblasków” odbył się po raz pierwszy w 2016 r. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Wczoraj od rana, na drogach powiatu białostockiego, policjanci ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku prowadzili działania profilaktyczne, mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Można było spotkać ich wszędzie tam, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi wręczali pieszym, rowerzystom i kierowcom odblaski i informowali o konieczności ich noszenia poza terenem zabudowanym po zmierzchu.

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: nośmy elementy odblaskowe zarówno na obszarze niezabudowanym jak i zabudowanym. Nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień. O tym właśnie ma przypominać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków.